Yanlış Havale Nasıl Geri Çekilir ?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

5/5 - (1 vote)

Para transferi işlemlerini genellikle bankalar aracılığı ile yapmaktayız. Para transferi yaparken yaptığımız hatalar büyük sonuçlar doğurabilir. Bu konuyla alakalı yanlış havale  Geri çekilebilir mi? ya da yanlış havale iptal edilebilir mi? gibi sorularla çok sık karşılaşılmaktadır.

 

Havale işlemleri EFT işlemlerine göre  daha hızlı ve kolaydır. Günümüzde teknolojisinde havale işlemlerini kendimiz internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı üzerinden yapabiliriz.ya da bankaya giderek bankaya yetkilisine ya da müşteri temsilcisinİ arayarak müşteri temsilcisine havale işlemlerini yaptırabiliriz.

 

Havale işlemlerini bankaya giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak yaptırdığımızda havalenin yanlış yapılma ihtimali çok düşüktür. banka yetkilisi yada müşteri temsilcisi  havale işlemini sürekli gerçekleştirdiği için dikkat edilmesi gereken durumları kontrol eder ve teyit ettikten sonra havale işlemini gerçekleştirir.

Eğer  havale işlemini siz kendiniz mobil bankacılık ya da internet şubesi üzerinden gerçekleştirirsiniz. Hata yapma olasılığınız oldukça fazladır. Havale işleminde para transferi aynı banka içerisinde  gerçekleştiği için para transferinin yapılacağı kişinin IBAN numarası ya da hesap numarası yeterli olmaktadır.Havale gönderme ekranında bilgileri girdikten sonra onaylama ekranı gelmektedir. Bu ekranda paranın havale edileceği hesabın kime ait olduğu tam olarak belirtilmez.Kişinin adı ile soyadının ilk harfleri görülmektedir. Göndermek istediğiniz  kişinin adı soyadı ile uyum sağlıyorsa havale işlemini onaylayabilirsiniz. Eğer göndermek istediğiniz kişinin Adı ve Soyadının baş harfleri ile uyum sağlamıyorsa işlemi onaylamadan iptal edebilirsiniz.Onaylama ekranında kişinin adı ve soyadına dikkat etmediniz ve havale işlemini yanlış gönderdiniz. Peki yanlış gönderilen havale işlemi nasıl iptal edilir?

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Havale ve Eft Ücreti Almayan Bankalar Listesi


 

Yanlış Havale Nasıl Geri Çekilir?

 

  Altın Hesabı Açmak Caiz Mi?

Yanlış gönderdiğiniz havale işlemini ya da doğru gönderdiğiniz havale işlemini iptal ettirmek tamamen karşı kişinin onayına kalmaktadır. yanlış yapılan havale işleminde bankanızı arayarak bilgi verebilirsiniz. Bu durumda banka yetkilisi yanlış havale yapılan hesabın sahibi ile görüşerek parayı size geri iade etmesini  belirtir.Bu durumda parayı geri iade etmek Hesap sahibinin insiyatifine kalmıştır. Havale işlemi doğru yaptıysanız ve iptal ettirmek istiyorsanız bu durumda da direkt karşı ile iletişim kurarak paranızı geri göndermesini söyleyebilirsiniz.

Bu tür durumlarda banka yetkilisi Hesap sahibinin izni olmadan para iadesi yapılmamaktadır.

 

Yukarıda yer alan konuda Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum yap bölümüne yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Yazımızı faydalı bulduysanız 5 yıldız vermeyi unutmayın.

1 yorum

  1. Bir kere yanlış isme göndermiştim, müşteri hizmetlerini arayarak işlemi geri çektirmeye çalıştım ama olmamıştı. Gönderilen bilgiler uyuşmayınca para bir süre sonra geri gönderenin hesabına geliyor zaten.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*