Viop Nedir ? Viop Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır ?

viop nedir
viop nedir

Viop, yani tam adı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, vadeli sözleşmelerin alınıp satıldığı piyasaya verilen isimdir. Viop, aynı zamanda Borsa İstanbul bünyesinde hizmet sağlamaktadır. Fiyatların bir anda tersine dönme riskine karşın; güvenli bir şekilde işlem yapabilme olanağı tanıyan vadeli işlemler, Türkiye’de Viop aracılığı ile yapılmaktadır.

Viop, Borsa İstanbul bünyesinde hizmet vermekte olan, sermaye piyasasında düzenlenmiş opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlemler ile diğer araçların elektronik ortamda alınıp satışı yapıldığı, kaldıraçlı bir piyasadır. Viop ( Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ) bünyesinde yer alan vadeli işlem sözleşmeleri sayesinde, sözleşme taraflarına, standartlaştırılmış olan kalitede be miktarda bir kıymeti, malı ya da finansal göstergeyi; daha önceden belirlenmiş olan ileri bir tarihte, bugün üzerinde anlaşılmış olan fiyattan satma ya da alma yetkisi veren sözleşmelerdir. Öte yandan az miktarda para ile işlem yapabilme ve ürün çeşitliliği, çift yönlü işlem yapmak gibi birçok avantajı da bulunmaktadır. Viop sayesinde birbirinden farklı portföyler oluşturarak, riskten korunabilirsiniz. Viop, borsa bünyesinde yer alması nedeni ile oldukça güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Kaldıraç sistemini kullanan bir piyasa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, Türkiye’de oldukça uzun bir süredir faaliyet göstermektedir. Öte yandan hem küresel piyasalarda hem de yurt içinde son zamanlarda artış gösteren riskler sonrasında, güvenilir işlemler sağlayan yatırımcılar ile oldukça popüler bir konuma gelmiştir.

  Cepbank Nedir, Cebe Havale Nasıl Yapılır?
viop nedir
viop nedir

Viop Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır ?

İki taraf arasında ya da iki kişi arasında yapılan, alıcıya opsiyon primi ( ödeyeceği belli bir tutar ) karşılığında; belirli bir vadeye ya da belirli bir vadede; bugünden belirlenen kullanım fiyatı üzerinden opsiyonu göz önünde bulundurarak; kıymeti, finansal göstergeyi ya da bir malı satma ya da satın alma hakkı tanıyan; bir malı, finansal göstergeyi ya da kıymeti alma ya da satma yükümlülüğü sağlayan işlemlerdir.

Viop piyasasında işlem yapabilmek için tıpkı diğer borsa işlemleri ve platformları gibi belge sunarak hesap açmak gerekmektedir.

Viop hesabı açmak için gerekli belgeler;

-Kimlik beyanı

-Kurum VİOP müşteri kitinin imzalanması

-Risk anketi formu.

viop nedir
viop nedir

Viop’ta Nasıl Yatırım Yapılır ?

Viop’ta yatırım yapabilmek, esasında oldukça kolaydır. Aracı kurumun internet sitesi üzerinden; Viop işlem platformuna girmeniz gerekir sonrasında ise işlem yapmak istediğiniz varlığın koduna tıklayarak; lod adedinde sat ya da al komutu vermek yeterlidir. Viop’ta yatırım yapmak her ne kadar kolay olsa da; önemli olan husus doğru işlem stratejileri ile yatırım yapmaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*