Swift Nedir ? Swift ile Para Transferi Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır ?

Swift Nedir?
Swift Nedir, Nasıl Yapılır, Swift Kodu

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

5/5 - (1 vote)

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ya da bilinen adı ile swift, bankalar arası ticari işlemler olarak bilinir. Bankalar arasındaki işlemlerin yapıldığı ana merkez olan ve tüm işlemlerin geçtiği bu sistem, özellikle New York ve Londra piyasaları için hem paranın kaynağını belirleme, hem gelen ve giden trafiği görme ve hem de işlem başına maliyet çıkararak kâr elde etme anlamlarına geliyor. Bu da doğal olarak bu sistemin sorgulanmasına neden olabiliyor. Biz de bu yazımızda “Swift Nedir?” ve “Swift Nasıl Yapılır?” sorularına cevaplar arayacağız.

 

Swift Nedir?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication yani Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Kurumu olarak bilinen SWIFT, herhangi bir bankadaki işlemin kayıt altına alındığı ve bir kodla temsil edildiği bir sistemdir. Daha çok Swift kodu olarak adlandırılır. Swift yapan her banka bir Bank Identifier Codes yani Tanımlayıcı Banka Kodu’na sahiptir ve bu işleme sahip her banka için ayrı ayrı olmak üzere klasörler açılarak buraya yapılan elektronik fon transferleri kayıt altına alınır. Bunların neden alındığı ve Dünya finansal sisteme ne gibi katkıları çokça tartışılan bir konu olsa da; Uluslar arası para aklamanın daha zor hale getirilmesi ve global para miktarının belirlenmesi açısından bir veri olduğu düşünülüyor.

Swift işlemlerinde bankaların farklı ülke bankaları olması gerekir. Bu da tek bir merkezden yönetiliyor. Yani sizin kendi ülkenizdeki bankalar arası fon transferi Swift takasına örnek olmaz. Londra’daki A Bankası ile Türkiye’deki X Bankası arasındaki fon aktarımı ve transferi buna örnek verilebilir. Burada oldukça fazla kesinti de söz konusu olabiliyor.

  Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeyince Ne Olur 2020

 

Swift Nasıl Yapılır?

Swift, her Bankaya özel olarak verilen bir kod olan Bank Identifier Codes ile mümkündür. Bu kod, genel itibari ile bir interval (Aralığa) sahiptir ve diyelim ki bankanın kodu “18*90” buna ilaveten her müşteri için de ayrıca eklenen numaralar ile tanımlanır mesela; 1890-14500*878 gibi. Bu kodu müşteriye her banka kendisi verir ve döviz transferi yapmak isteyenlere sunulur. Swift kod ile dilerseniz bankanızdan veya online işlemlerden döviz transferi yapabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*