Stopaj Nedir?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz stopaj nedir dendiğinde en kısa tanımıyla kaynaktan yapılan kesinti olduğu söylenebilir. Stopaj, bir vergi değildir. Ancak stopaj için vergi kesme yöntemi denilebilir. Diğer bir deyişle, stopaj nedir diye sorulduğunda, kişilere ödenen paradan vergi yasasının belirlediği ölçüde yapılan ve maliyeye yatırılan kesinti şeklinde bahsedilebilir. Stopaj, vergi tahsilâtının güvenliğini esas almaktadır. Bu sebeple vergide kayıp ve kaçak önlenir. Stopajın diğer bir faydası da enflasyon nedeniyle vergi tahsilât süresinin uzaması ile oluşan vergideki reel değer kayıplarının en aza indirilmesini sağlar. Ayrıca stopaj vergiden önce ödendiği için vergi dönemindeki yükü azaltır. Stopaj maliye idaresinin vergi toplarken oluşan maliyetlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Peki, Stopaj Nedir?

Stopaj Vergisi Nedir?

Dönem sonlarında gelir ve giderlerini toplayan işletmeler kar veya zararlarını tespit ederler. İşletmeler kar elde ettilerse bu kar üzerinden belirlenen vergi, ertesi yıl devlete beyan edilir. Örneğin 2018 yılında elde edilen kardan hesaplanan vergi tutarı 2019 yılında devlete ödenir. Stopaj vergisi ise bu durumdan farklı olarak doğduğu anda kesilip, gelir vergisi stopajı olarak isimlendirilir. Kira ödemeleri, kar payları, personele yapılan ücret ödemeleri, gider pusulaları, serbest meslek ödemeleri stopaj yapılması gereken ödemelerden bazılarıdır.

Stopaj Hesaplama 2019

Gelir ve kurumlar vergisi kanunlarındaki maddelerde stopaj oranları belirlenmiştir. Bu kanun maddelerinde hangi şartlarda ve kimlerin stopaj ödeyeceği belirtilmektedir. Stopaj, brüt ücret üzerinden hesaplanır. Kira stopajı hesaplamasında brüt kira bedelinin %20’si hesaplanır. Ücret ödemelerinde ise artan oranlı vergi dilimleri uygulanır. Stopaj yolu ile yapılan kesintiler, aylık veya üç aylık muhtasar beyanname ile ilgili ayı takip eden ayın 23. günü akşamına kadar beyan edilir. 26. günü akşamına kadar ödenir.

  İstanbul Kart Ücretleri 2020, İstanbul Kart Ne Kadar?

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*