Portföy Nedir? Portföy Nasıl Yönetilir?

3.7/5 - (9 votes)

Kişiler, tarihin uzun yıllarından günümüze kadar her zaman birikim ve yatırım yapma eğilimi içerisine girdiler. Bundan dolayı da sürekli olarak gelişen ekonomik ve finansal alanlarda kendilerine en iyi ve en kazançlı gelen yöntemlere başvurdular. Bakıldığı zaman son yıllarda ortaya çıkan portföy de, kişilerin ve yatırımcıların birikim ve yatırım yapmasındaki en önemli unsurlardan birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Portföy, özellikle tüzel veya gerçek kişilerin yatırım ve kazanç elde etme isteğine ortak olarak ellerinde tuttukları bütün finansman unsurlarını içermektedir. Özellikle nakit para, altın, döviz, hisse senedi, tahviller, bono ve mevduat hesapları; portföy kavramının içine giren en önemli yatırım araçlarıdır. Bakıldığı zaman portföy oluşturma amacı her zaman kar getirisini maksimum derecede tutmaktır. Tabi ki bununla beraber risk unsurları ve beklentiler de, her zaman portföy araştırmalarının konusunu oluşturacaktır. Aracı kuruluşlar üzerinden oluşturulacak portföylerin doğru ve başarılı seçilmesi önemlidir. Çünkü yanlış ve bilgi sahibi olmadan seçilen portföy türleri, aslında uzun vadede kardan çok zararın oluşmasına neden olacaktır.

Portföy Yönetimi Nedir?

Belirli bir şekilde maddi anlamda kazanç sağlamak için yapılan işlemlerin yönetilmesine, portföy yönetimi adı verilmektedir. Bu işlemlerin gerçeklik kazanması için aracı kuruluş ve yatırımcı arasında bir sözleşmenin imzalanması gerekecektir. Aslında portföy yönetim faaliyetlerini üzerine alan kuruluşların da, aynı şekilde SPK üzerinden denetimlerden geçmiş ve geçerli bir portföy hazırlama izinlerinin olması gerekir.

Portföy Yönetimi Nasıl Yapılır?

Portföy yönetimi, aslında yatırımcıların kazanç beklentilerine, istedikleri vadeye ve işlemden meydana gelebilecek olan risk profiline göre farklılık gösterecektir. Aynı zamanda performansların çok iyi bir şekilde analiz edilmesi ve anında takip edilen konuya müdahale edilerek riskin minimize edilmesi de önemlidir. Tek bir yatırım aracı üzerinden portföyün yönetilmesi ve doğru bir şekilde kullanılması mümkündür. Aynı zamanda yukarıda sayılan farklı yatırım unsurları ile de doğru bir portföy yönetimi yapılabilir. Serbest bir yönetimde, yatırımcılar alt ve üst yatırım limitleri belirlemez. Forex piyasaları başta olmak üzere bütün alanlarda, portföy yönetimi rahatlıkla yapılabilir.

  Noter Ücretleri 2020, Yeni Yılda Noter Ücretleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*