Peşinatsız Ev kredisi Veren Bankalar Var mı?

Ev sahibi değilseniz ve kredi çekerek ev almak istiyorsanız sizlerden peşinat istenmektedir.Peşinatı olmayan tüketiciler Peşinatsız ev kredisi veren bankalar var mı? araştırmaktadır.

 

Günümüzde orta gelire sahip kişilerin para biriktirerek ev alması imkansız gözükmektedir.Siz para biriktirdikçe zaman geçer,zaman geçtikçe konut fiyatları artar değerlenir.Bu da sizin para biriktirerek ev almanızı imkansız hale getirir.Bankalardan konut kredisi çekerek ev almak daha mantıklı gelmektedir.Bankalar mortgage sistemi ile konut kredisi verdiği için 120 ay hatta 240 aya kadar vadeli konut kredisi vermektedir.120 ay vadeli bir konut kredisi kullandığınız zaman ödediğiniz faiz çektiğiniz tutara yakın olacaktır.Hatta bazı bankalarda faiz oranına göre çektiğiniz tutardan fazla faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz.Konut kredisi çektiniz borcu bittiğinde aldığınız konutun değeri artacaktır.Bu değer aldığınız konuta göre değişmektedir.Aldığınız konut ödediğiniz faize yakın tutarlarda değer kazanırsa bu sizin için iyi olacaktır.

Bankalar konut kredisi vermeden önce tüketicinin kredi notuna ve aylık net gelire bakar.Bunlar iyi durumdaysa ve peşinatınızda varsa konut kredisi çekmenize bir mani yoktur demektir. Peşinatınız yoksa peşinatsız konut kredisi çekilebilir mi? Konut kredisi çekmek isteyenlerin merak ettiği en önemli konulardan bir tanesidir.

 

Peşinatsız Konut Kredisi Çekilir mi?

 

Bankalar tüketicinin konut kredisi çekmek istediği eve ekspertiz raporuna göre kredi vermektedir.Ekspertiz sizin almak istediğiniz konut kredisine değer biçer bankalar bu değerin en fazla %75’ine kredi vermektedir.Almak istediğiniz ev ekspertizin verdiği değerden fazlada olabilir,azda olabilir.Almak istediğiniz eve ekspertiz 100.000 TL değer verdiyse banka size evi almanız için 75.000 TL kredi verir.Evin satış değeri 100.000 TL yada buna yakın bir rakam ise sizin bu rakamı tamamlamak için peşinatınız olması gerekmektedir.Banka tüketiciden peşinat istemez.Tüketicinin almak istediği evin ekspertiz değerine göre %75’ni verir ve satış bedeli ile banka kredisi arasında ki tutarı tüketicinin karşılaması gerekmektedir.

  Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

 

Almak istediğiniz evin değeri 75.000 TL olduğunu varsayalım.Ekspertiz  eve 100.000 TL değer verirse peşinata ihtiyacınız kalmayacaktır.Bu durumla pek nadir karşılanmaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

 

Konut Kredisi Çekmek i İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

 

Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek rakamlı krediler olduğu için bankalar konut kredisi çekmek isteyen tüketicilerin kredi notuna önem vermektedir.Her ne kadar üzerine kredi çekilen eve ipotek koyarak kendini garantiye alsa da konut kredisi çekilirken büyük önem arz etmektedir.Kredi notu 1100 puanın altında olan tüketicilerin konut kredisi zor gözükmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*