İşveren İşçiyi Evden Çalışmaya Zorlayabilir mi? Güncel Detaylı Bilgiler

işveren işçiyi evden çalışmaya zorlayabilir mi
işveren işçiyi evden çalışmaya zorlayabilir mi

Korona virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda değişiklikler meydana geldi. Ülkemiz için son derece yeni olan evden çalışma sistemi ise bu süreçle birlikte hayatımıza giren yenilikler arasında. Bu süreçte gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse de özel sektör çalışanlarının birçoğu işlerini evlerinden idare etmek zorunda kaldılar. Peki bu dönemde işveren işçiyi evden çalışmaya zorlayabilir mi?

İşveren İşçiyi Evden Çalışması Konusunda Zorlayabilir mi?

Çalışanların evden çalışmasına zorlanması konusunda kesin bir karar vermek mümkün değildir. Çünkü bu konuda karar verebilmek için işçilerin, iş sözleşmelerinde geçen maddelere bakılması gerekir. Eğer işçinin işe girerken imzalamış olduğu sözleşmede işverenin işçinin çalışma yerini istediği gibi değiştirme hakkı tanımlanmamışsa o zaman işveren işçiyi evden çalışmaya zorlayamaz.

Diğer bir yandan ise eğer sözleşmede işçinin böyle bir hakkı bulunmuyorsa o zaman çalışan da işverenini evden çalışma konusunda zorlayamaz. Diğer bir yandan salgın hastalık döneminde işveren izin vermediği ya da hükümetten herhangi bir karar çıkmadığı sürece işçi de salgın hastalığı bahane göstererek iş yerine gitmekten kaçınamaz.

Evden Çalışmada Ücret Kesintisine Gidilebilir mi?

Pandemi döneminde evden çalışmak zorunda kalan ya da işveren tarafından evden çalıştırılan işçilerin ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılamaz. Bu süreler içerisinde işverenler işçilerin maaşlarını sanki işyerlerine gidiyormuşçasına tam olarak yatırılmalıdır. Aynı kural SGK primleri için de geçerli olmaktadır.

Evden Çalışan İşçinin Yol Ve Yemek Ücretleri

Evden çalışan işçilerin yol ve yemek gibi ek ödeneklerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda karar vermek için de yine işçinin işe girerken imzalamış olduğu iş sözleşmesinin maddelerine bakılması gerekir.

  Finansal Durumunuzu Toparlamak İçin Altın Tavsiyeler

Bu sözleşmelerde yol ve yemek ücretlerinin işin nerede görüleceğinden bağımsız bir şekilde, işçinin ücretinin içerisinde belirlenmişse, o zaman işveren yol ve yemek ücretlerinde herhangi bir kesintiye gidemez. Yani Sodexo ve benzeri ticket kartlarına yine yükleme yapılır.

Diğer bir yandan eğer işçinin ücretlerinin içerisinde yol ve yemek gibi ek ücretler belirlenmemişse veya işçinin çalıştığı yere göre belirlenmesi gibi bir şartı bulunuyorsa, o zaman işveren bu ücretlerin ödemesini yapıp yapmada özgürdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*