İspanya’da asgari ücret ne kadar

5/5 - (5 votes)

İspanya, son yıllarda sarsılan ekonomisi ve halkın ekonomik anlamda bunalması ile gündemde olan bir ülkedir. Genel olarak yaşam kalitesi, Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri olmasını sağlamaktadır. İspanya, bir Avrupa Birliği ülkesi olarak Euroyu kullanmaktadır. Bu yüzden de çalışanların aldığı maaşlar, dünyanın birçok farklı noktasında çok değerli bir para birimi olarak kullanılacaktır. İspanya, işsiz sayısının düşük olduğu bir ülkedir. Eğitim kalitesi ve oranı da yüksek olduğu için, İspanya sınırları içerisinde niteliksiz işçi bulmak ve çalıştırmak zordur. İspanyol hükümeti, bu niteliksiz çalışanların haklarını korumak adına kanunlarla koruduğu bir asgari ücret uygulaması oluşturmuştur. Bu yüzden de, her sene ekonomide meydana gelen enflasyon oranınca belirli bir artış yapmaktadır. Artış sayesinde çalışanların yüksek hayat standardına ulaşmalarına yardımcı olunacaktır.

İspanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İspanya’da asgari ücret, enflasyon ile entegre bir şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden de her sene Ocak ayında, geçmiş senenin enflasyon ortalaması alınır ve işçilerin maaşlarında aynı oranda bir yükselme sağlanır. İspanyol hükümeti, 2018 yılında sağladığı güncelleme ile birlikte 858,55 Euro asgari ücret belirlemiştir. İşverenler, bu ücretin altında bir maaş ödemesi yapmamaktadır. Aynı zamanda, belirlenen ücretin üstünde ödeme yapan firmalar ve şirketlerin sayısı da hayli fazladır. Bunun sebebi ise yüksek maaş vermenin, firmaların bir övünme kaynağı olarak görülmesidir. Bu durum tabi ki çalışanların işine gelir ve onların daha verimli çalışmalarına olanak sağlar.

İspanya’da Çalışma Şartları ve Yaşam Koşulları

Genel olarak 40 resmi çalışma saatinin ardından, haftalık mesai tamamlanmış olur. Bu sayede de, yapılan her fazla dakika mesainin ücreti ödenecektir. İspanya’da çalışma şartları, sanayi ve hizmet sektöründe sağlanan modernizasyon sayesinde kolay olacaktır. Emeklilik yaşının 67 olduğu İspanya’da, işçilerin çalışma şartlarından dolayı yıpranmamaları için gerekli ortam hazırlanmıştır. Genel olarak İspanya’da yaşam standartları da, asgari ücretle çalışan kişilerin karşılayacağı ücretleri içermektedir. Örneğin kiralar 400 Euro civarında ve aylık alışveriş ise toplamda 300 Euro olarak belirlenmiştir. Bakıldığı zaman işletmelerin asgari ücretin üzerinde yaptığı ödemeler, kişilerin rahatlıkla geçinmelerine imkan sağlayacaktır.

  Negatif Faiz Nedir? Ne Anlama Geliyor?

2 yorum

  1. yurtdışında çalışmak için hem dil bilmek hem de vasıflı olmak gerekiyor. yoksa yurtdışında da çok çalışıp ancak hayatınızı idame ettirebilirsiniz. yurtdşınagiden herkes zengin oluyor hikayesi ise yalan. ne kadar çalışırsan o.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*