İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar

3.8/5 - (6 votes)

Ülkelerin, devlet hiyerarşisinden başlayarak yerine getirmesi gereken bazı görevleri vardır. Öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak zorunda olan devletler, bundan sonra da yaşamın gerektirdiği ihtiyaçlar hiyerarşisine göre hareket etmelidir. Bu sayede vatandaşların üzerindeki sosyal görevlerin yerine getirilmesi sağlanacaktır. Ekonomik piyasada, ülkelerin vatandaşları üzerinde belirli hakları vardır. Tabi ki bu hakların yanında, devletin de yapması gereken bazı görevleri vardır. Bunlardan en önemlisi de vatandaşların yaşam standartlarını belirli noktaların üzerinde tutması gerektiğidir. Devlet bunun için yasalar ve bazı uygulamalarla beraber, vatandaşlarını korumaktadır. Bu uygulamalardan asgari ücret, en fazla rağbet gören tercihlerden bir tanesidir. Kapitalist işverenlerin, işçi ve çalışanları belirli standartların üzerinde çalıştırmasını ve belirli asgari ücretin altında maaş vermesini engelleyen asgari ücret; bu sayede toplumda vicdani bir değer kazanmıştır.

İngiltere ve Asgari Ücret Uygulaması

Sosyal devlet kavramının ortaya çıktığı ülkelerden bir tanesi olan İngiltere’de, asgari ücret uygulamasının düzenlenmesi, kanunlar sayesinde gerçekleştirilmiştir. Asgari ücret uygulanırken, genel olarak saat esasına göre ödemeler yapılır. Kanunlarla belirlenen rakamlar sayesinde, belirli bir asgari limitin altında ödeme yapılmaz. Bu sayede de işverenlerin ve firmaların bünyelerinde bulunan çalışanlar, yaş aralıklarına göre ücret almaya devam ederler. Özellikle 25 yaş üstü, 21- 24 yaş arası, 18- 20 yaş ve 18 yaş altı olarak 4 farklı grupta değerlendirilen çalışanlar, bu sayede asgari ücretten yaş ilerledikçe daha fazla para kazanmaktadır.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de kanuni olarak haftalık 40 saatten fazla çalışma gerçekleştirilemez. Asgari ücret uygulamasında ödeme belirlenirken yaş aralıkları yine değerlendirme etkeni olmaktadır. Genel olarak 25 yaş ve üzerinde olan kişilerin, saatlik kazandığı asgari ücret 7,83 sterlin olarak belirlenmiştir. 21-24 yaş arasındaki kişilere ise bu ödeme 7,38 sterlin olarak gerçekleştirilir. 18-20 yaş arasında bu ödeme 5,90 sterlin olarak gerçekleştirilir. 18 yaşın altında olanların ve stajyer olmayan işçilere yapılan saatlik ödeme 4,20 sterlin olarak belirlenmiştir. Son olarak stajyer ve çırakların da sosyal hakları korunmuş, bu yüzden de onlara belirlenen saatlik asgari ücret fiyatı 3,70 sterlin olmuştur.

  Danimarka Asgari Ücret

İngiltere’de asgari ücret oranları zaman zaman yapılan güncellemeler ile düzenlenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*