George Boole Kimdir? Kısaca Hayatı

5/5 - (4 votes)

Dijital çağın temellerini atmış olan kişilerin başında, elbette bilgisayar biliminin de babası olarak kabul edilen George Boole gelmektedir. George Boole, hem hayatı hem de çalışmalarıyla dijital çağın günümüzde kullanılmasının temellerini oluşturmuştur. Onun izinden giden bilim adamları da, verdiği tavsiyelerden yola çıkarak başarılı sonuçlar elde etmişlerdir.1815 doğumlu olan George Boole, özellikle çocukluk ve gençlik döneminde dijitalleşme konusunda birçok farklı çalışma yapmıştır. Yakın zamandaki en önemli bilim adamlarından birisi olan George Boole, matematik ve optik cihazlarla ilgili yaptığı çalışmalarla da, adından sıkça söz ettirmiştir.

George Boole ve Matematik

George Boole matematiğe özel bir ilgi duymaktaydı. Bu yüzden de küçük yaştan itibaren akademik derecede çalışmaların altına imza atmaya başladı. Mantığın Matematik Analizi adlı çalışması, matematik literatüründe gelişme sağlayan en önemli çalışmalardan bir tanesidir. George Boole bu çalışmalarında sembol ve işlemleri kullanarak da, yine farklı ve popüler bir adım atmıştır. Değişim Hesabı adlı eserinde, ciddi bir bilimsel ilerleme sağlamıştır. Bu yüzden de modern cebir kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır.

Eski klasik matematik temellerinin değişmesi gerektiğine inanan George Boole, bu yüzden sürekli modern çalışmalar üzerinde ilerlemeye devam etti. Diferansiyel denklemlerini matematik literatüründe çözümleyen George Boole, bu sayede matematik biliminin günümüz koşullarına ulaşmasında büyük katkı sağladı.

George Boole’un Bilime Yaptığı Diğer Katkılar

Bilimin her zaman geliştirilmesi gerektiğini savunan George Boole, bu yüzden birçok farklı konuda gelişmeleri takip etmiştir. Özellikle optik alanında yaptığı çalışmalar, günümüze kadar ulaşmıştır. Aynı zamanda bilgisayarın mantık temellerini de George Boole atmıştır demek yanlış olmayacaktır. Elektromekanik devre sistemlerinin optimizasyonundan da belirli şekilde bahseden George Boole, bu sayede telefon yönlendirmesindeki anahtarların sistematiğini de açıklamış oldu.

  Memur Maaşları Ne Kadar Oldu? En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

Elektrik devrelerinin sadece fizik kurallarında işe yaramadığını ve yeri geldiğinde Boolen cebiri problemlerinde de işe yarayacağını bilime kazandırmıştır. Elektrik devrelerinin mantıksal işlemler dahilinde kullanılmasıyla, günümüz bilgisayar teknolojisini altyapısı belirlenmiş oldu. Ayrıca dijital çağın temellerini atan George Boole, bu konudaki yardımları da Claude Shannon sayesinde almıştır. Arama motorlarının temelli olan Boolen cebri, George Boole tarafından günümüze ulaştırılan gelişmelerden sadece bir tanesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*