Çek Defteri Nasıl Çıkartılır? Çek Defteri Çıkarmak

çek defteri nedir
çek defteri açma, çek defteri açtırma

Ekonominin en büyük iç dinamiklerinden ve ticaretin çok yönlü ilerlemesini sağlayan önemli bir bileşen olan çek, günümüzde halen artısı ve eksileri ile en sık kullanılan ticari sözleşme olmaya devam ediyor. Başvuran ve bu “özel” aracı kullanma eğilimi gösteren her yıl binlerce kişi, bankalara çek defteri başvurusu yapmaktadır. Bu başvuruların bir kısmı olumlu karşılanırken, bir kısmı ise bazı faktörlerden dolayı olumlu karşılanmamaktadır. Biz de bu yazımızda, çek defterinin nasıl çıkartılabileceğine ve çek defterini daha kolay çıkarmanın bazı püf noktalarına değinmek istedik. İşte ayrıntılar…

 

Çek Defteri Nedir?

Ticari faaliyetlerde ödeme ve tahsilatı belirli bir düzene ve tarihe göre yapılabilir düzeye getirmeye yarayan deftere çek defteri denir. Bu deftere sahip olan kişilere keşideci denir ve çekin yeni sahibi yani çeki bozduracak kişiye ise hamil denir. Çekin adına düzenlendiği kişi olan hamilin istemesi ile meydana gelen çekin bozdurulma işlemine ise çeki keşide yapmak denir. Çekin herhangi bir olumsuz duruma karşı hukuki işlemlere muhatap olması durumu ise, çek protestosu olarak adlandırılır.

Çek defterine sahip olmak için bazı özel ve genel şartları karşılamak gerekir. İşte bu şartlar ve özel durumlar…

 

Çek Defteri Nasıl Çıkartılır?

Ticari faaliyetlerde bulunan özel ve tüzel kişiliklerin prestijini sağlamak adına çek defterinin sahibi olmak günümüzde önemli bir durumdur. Bunun için öncelikle, çek defteri başvurusu yapmak istediğiniz bankayı seçmeniz gerekecektir. Genellikle aynı kural ve şartlara sahip olsalar da, bankadan bankaya çek defteri çıkartmak ufak farklılıklara sahiptir. Sizin için en uygun şartları ve durumları sağlayan bankayı seçtikten sonra, öncelikle başvuru yapmanız gerekecek. Bu başvuruyu dilerseniz, Banka şubesinden, merkez şubeden veya telefon şubesi ile internet şubesi aracılığı ile yapabilirsiniz.

  Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ne Zaman ve Nasıl Ödenir ?

Banka başvurunuzda, bir sonraki adım olan başvuru süreci için gerekli olan; T.C nüfus cüzdanı, ikametgah adresi ve sabıka kaydını ister. Bundan sonraki aşamada ise, çeke haiz olduğunuzu belgeleyen resmi bir gelirinizin yanı sıra, sahip olduğunuz teminatların listesini ister. Bununla birlikte yasal olarak her bir çek defteri sayfası için sizden sayfa başı 700 TL teminat ister. Standart bir çek defterinde 10 sayfa olduğu için toplamda 7000 TL para teminatı da göstermeniz gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*