Başarılı Öğrencilere Burs Veren Yerler, Nereden Burs Alabilirim?

başarılı öğrencilere burs veren kurumlar
başarılı öğrencilere burs veren yerler, başarılı öğrencilere burs veren kurumlar
Rate this post

Başarılı öğrencilere burs veren kurumları listelemeden önce burslar hakkında genel bir bilgilendirme yapalım. Yaygın olarak üniversite öğrencilerine belirli başarı koşullarını yerine getirmesi şartıyla verilen bu burslar öğrencilerin daha konforlu bir eğitim almasını amaçlamaktadır. Tabii ki başarılı öğrencilere burs veren yerler bu burslardan daha fazla kişinin yararlanması için bursları süresiz olarak değil süreli olarak vermektedirler.

Başarılı Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Şimdi başarılı öğrencilere burs veren kurumların birkaçını listeleyelim:

  • 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
  • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
  • Tekfen Vakfı
  • Yaşar Eğitim Kültür Vakfı
  • Sema Yazar Gençlik Vakfı

Burs Almanın Şartları Nelerdir?

Başarılı öğrencilere burs veren kurumlardan burs alımının genellikle birden fazla şartı olmasına rağmen, en önemli şart öğrencinin belirli başarı şartlarını yerine getirmiş olmasıdır. Şimdi yukarıda belirttiğimiz kurumların burs verme şartlarını açıklayalım.

21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, burs vereceği öğrenciler için birkaç şart öngörüyor. Bu şartlardan ilki başarılı üniversite öğrencisi olmak. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve İstanbul’daki üniversitelerden birinde okuyan öğrencilere burs sağlayan bu kurum ekonomik zorluklar çeken öğrencilere öncelik tanıyor.

Hacı Ömer Sabancı Vakfı, burs vereceği öğrencilerin seçerken bazı şartlar belirliyor. Genel olarak maddi durumu elverişsiz öğrencileri önceliğine alan kurum sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere burs sağlamaktadır. Farklı birkaç başarı değerlendirmesi olan bu vakfın başarı değerlendirmeleri ise şöyle; başarılı üniversite öğrencisi ve/veya YKS başarı durumuna göre ve/veya yurtiçindeki devlet üniversitelerinden birine yerleşmiş, belirlenen illerde il birincisi olmuş 15 öğrenci biçimindedir.

Tekfen Vakfı, diğer kurumlara benzer bazı şartlar belirlemiştir. Bu kurum da diğer kurumlar gibi devlet üniversitelerinde okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere burs veriyor. Bu kurumdan burs almak için başarılı üniversite öğrencisi olmak gerekiyor. Bu kurum başarı şartlarını da sağlamış olan toplam 500 öğrenciye burs vermektedir.

  En Değerli Para Birimleri Sıralaması, Türk Lirası Kaçıncı Sırada (Güncel)

Yaşar Eğitim Kültür Vakfı, burs verme şartlarını açık bir şekilde belirtmiştir. Tıpkı diğer kurumlar gibi devlet üniversitesinde okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı öne süren bu kurumun başarı değerlendirmesi ise şöyle; lisans düzeyindeki bir öğrencinin en az 4 üzerinden 3 ortalamaya, 100’lük sistem üzerinden not veren üniversitelerde ise en az 75 ortalamaya sahip olması gerekiyor.

Sema Yazar Gençlik Vakfı, 1990 yılından itibaren başarı bursu vermektedir. Özellikle tıp, hukuk ve mühendislik öğrencilerine öncelik tanıyan bu kurumun diğer bir şartı da Ankara’da bir devlet üniversitesinde okumaktır.

Başarı Bursu Veren Bu Kurumların Bursları Süreli mi?

Başarılı öğrencilere burs veren bu kurumların verdiği başarı bursu genellikle bir yılın 9 ayını kapsamaktadır. Aslında bu durum genel olarak yararlıdır çünkü bu sayede hem daha fazla öğrenciye ulaşılıyor hem de öğrencileri başarıya teşvik ediyor.

Belirttiğimiz kurumların burs verme sürelerini tek tek açıklayalım:

21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, başladığı andan itibaren başarı şartını her yıl gerçekleştiren öğrencilere mezun oluncaya dek burs vermeye devam eder. Öğrencilerin başarı şartını gerçekleştirdiğini her sene belgeleyip kuruma göndermesi gerekiyor.

Hacı Ömer Sabancı Vakfı, ise her yıl başvuruları ayrı olarak alıyor. Burs süresi ise 9 ayla sınırlı şekilde.

Tekfen Vakfı, başarı şartını gerçekleştirme ve bunu belgelemeleri koşuluyla mezun oluncaya dek burs vermeye devam etmektedir. Ayrıca bu kurum bursun kesilmesi yönünde de kurallar getirmiştir, burs alan öğrenciler bu kurallara uymazlarsa bursları kesilecektir.

Yaşar Eğitim Kültür Vakfı, her öğretim döneminde öğrencilerine 9 ay süresince burs vermektedir.

Sema Yazar Gençlik Vakfı, bu kurum başarı koşulunu yerine getirmek şartıyla mezun olana kadar burs vermeye devam etmektedir.

Bu kurumlar dışında da öğrencilere burs veren bir çok kurum vardır. Özellikle bazı vakıflar üniversite başarısına göre burs verebilmektedir. Bu anlamda bulunduğunuz ilde çeşitli şirketler ve vakıflar ile burs konusunda görüşebilirsiniz.

  MACD İndikatörü Nedir, MACD Nasıl Çalışır? ( Güncel Detaylı Örnekler )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*