AliExpress Vergisi Nasıl Hesaplanır? AliExpress Gümrük Vergisi

aliexpress gümrük vergisi hesaplama
aliexpress gümrük vergisi hesaplama
5/5 - (2 votes)

Günümüzde pandeminin de etkisiyle e- ticaret siteleri popülerleşmeye devam ediyor. Türkiye de dahil olmak üzere dünya üzerinde pek çok ülkeye satış yapan Aliexpress yoğun ilgi gören görmekte. Çin menşeli online alışveriş sitesi olan Aliexpress, yıllardır birçok ülkeye uygun fiyatla geniş ürün yelpazesi sunuyor. Ancak site üzerinden satın alınan ürünlerden 2019 yılından itibaren gümrük vergisi alınmaya başlandı. AliExpress vergisi adı altında hayatımıza giren bu vergi ile ilgili merak edilen detaylar var. Çinden gelen ürünler uygun fiyatlı görünse de gümrük vergisi alıcı tarafından ödeneceği için ürünlerin vergili fiyatı artış göstermekte.

AliExpress vergi hesaplama işlemi yapmadan alınan ürünler gümrük vergisi eklenmesiyle pahalı hale gelebiliyor. Peki AliExpress gümrük vergisi nasıl hesaplanır? Sizin için AliExpress vergi hesaplama detaylarını derledik.

Aliexpress Vergi Hesaplama

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerine satış yapan Aliexpress’ de vergilendirme ürüne göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple siteden ürün almak isteyenler vergi ücretini de hesaplayarak ürün fiyatına eklemek durumundadır. Gümrük vergisinin gözden kaçırılması sanıldığından daha fazla ödeme yapılmasına yol açtığından alım yapmadan önce Aliexpress vergi hesaplama işlemi doğru yapılmalıdır.

Ülkemizde 2019 yılından itibaren Çin’ den gelen ürünlerden vergi alındığı için Aliexpress üzerinden alacağınız ürünlerin gümrük vergisini hesaplamalısınız. Ödeyeceğiniz gümrük vergisini hesaplamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Satın alacağınız ürün değerinin %20’ si kadar gümrük vergisi ödemeniz gerekir.
 • Ödemeniz gereken bir diğer vergi özel tüketim vergisidir. Bu vergi ürün ücretinin ve gümrük vergisinin %20’ sidir.
 • Ödemekle yükümlü olduğunuz bir vergi de gümrük sunum ücretidir. Gümrük sunum ücreti sabit bir değer olarak 8 liradır.
 • Son olarak ödenmesi gereken damga vergisi ise 0,80 liradır.
 • Yüksek fiyatlı bir ürün alıyorsanız gümrük vergilerine ek olarak katma değer vergisi de ödersiniz. 1.500 euro ve üstü ürün alacaksanız bu vergiyi de hesaba katarak ürün fiyatına eklemelisiniz.
  Ptt Kargo Sorgulama

Bütün bu vergi değerlerini toplayarak ürünü satın almak için ödenmesi gereken gümrük vergisi tutarını bulabilirsiniz.

aliexpress vergi hesaplaması
Aliexpress vergi hesaplaması, Aliexpress vergisi nereye ödenir

AliExpress Gümrük Vergisi Nereye Ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nereye ödenir sorusuna kargo firmaları yanıtı verilebilir. Siteden aldığınız ürünler için ödemeniz gereken vergiler kargo firmaları tarafından sağlanmaktadır. PTT kargo ile ulaştırılan ürünlerinizin vergisini kapıda ödeme esnasında ödeme seçeneği sunulmaktadır.

AliExpress’ te Gümrükten Geçirilmeyen Ürünler

Aliexpress’ den sipariş vermeden önce Aliexpress’ te gümrükten geçirilmeyen ürünleri bilmeniz gerekir. Kanunlara göre bazı ürünlerin gümrükten geçişi yasak olduğu için ülkeye girişi sağlanamaz. Aliexpress’ te gümrükten geçirilmeyen ürünler şöyle örneklendirilebilir:

 • SIM kartları
 • Her çeşit ilaç
 • Kumar makineleri
 • Canlı hayvan
 • Patlayıcı madde
 • Tarihi eser niteliğindeki ürünler
 • Onaylı olmayan kimyasal maddeler

PTT yurt dışı kargo takip hizmeti ile satın almak istediğiniz ürünün gümrüğe takılıp takılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ürünleriniz Uluslararası Kargo İletim Merkezi’nde gerekenden fazla süre bekletildiyse gümrüğe takılmış olabilir. Bu durumda yetkililerle irtibata geçip gerekli işlemler yapılmalıdır. İstenen evraklar ve başvuru Uluslararası Kargo İletim Merkezi yetkililerine 20 gün içinde ulaştırılmalıdır. Ulaştırılmaması halinde ürün satıcıya geri gönderilir.

AliExpress Sitesinde ÖTV’ den Muaf Olan Ürünler

Aliexpress vergi hesaplama işleminde kullanılan özel tüketim vergisi standart ürünler için yüzde 20 oranında uygulanır. Ancak bu oranın bazı istisnaları bulunmaktadır. Aliexpress üzerinden yapılan alımlarda bazı ürünlerde bu oran %20’ nin üzerine çıkabilirken bazı ürünler ise ÖTV’ den muaf durumdadır.

Ali express sitesinde ÖTV’ den muaf olan ürünler; basılı yayınlar, kitaplar ve ham kürklerdir.

Elektrik akümülatörlerinin ÖTV oranı %3 iken monitör, projektör, video ve ses kayıt cihazları, DVD gibi ürünlerin ÖTV oranı %7’ dir. Standart %20 özel tüketim vergisinden fazla ödemeyi gerektiren kürklerden ise %25 oranında ÖTV alınmaktadır. Aliexpress vergi hesaplama işlemi yapılırken bu istisnai ürünlerin vergisi ayrı olarak hesaplanmalıdır.

  Senetle Araba Alınır Mı? Senetle Araba Nasıl Alınır?

Aliexpress’ ten En Fazla Kaç Ürün Satın Alınabilir?

 • Yurtdışı alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde %20 gümrük vergisi alınır. Aldığınız ürünlerin toplam fiyatı 1500 Euro’ yu geçerse %18 KDV+ ÖTV tutarı ödemeniz gerekir.
 • Ayrıca satın aldığınız ürünlerin 30 kg sınırını geçmesi halinde ticari kanunlara göre değil, gümrük kanunlarına göre işlem yapılır.
 • Bir ay içinde yurtdışından alabileceğiniz ürün sayısı 5 ile sınırlandırılmış durumdadır.

Özetle tutar olarak 1500 Euro’ yu, ağırlık olarak 30 kilogramı geçmeyen alışverişlerinizi Aliexpress üzerinden prosedürlere takılmadan, KDV’ siz şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*