Ukrayna’da asgari ücret ne kadar

4.8/5 - (5 votes)

Asgari ücret uygulaması sayesinde, kapitalist düzenin acımasız çalışma şartlarının önüne geçilecektir. Bununla beraber, aynı zamanda işçilerin hakları korunacak ve belirli bir yaşam standardının üzerinde yaşam sürmeleri sağlanacaktır. İşçilerin bu denli korunması için hükümetler genel olarak işverenlerle anlaşır ve belirli bir maaş ödeme alt limiti belirler. Bunun için de, kanunlarla belirlenen bir asgari ücret maaş sınırlaması ortaya çıkar. Ülkelerin belirli aralıklarda asgari ücretlerinin olması, aslında değerlendirmelerde doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaz. Çünkü asgari ücret belirlenirken, her ülke kendi yaşam standartlarına uygun bir şekilde düzenleme yapmaktadır. Avrupa’nın doğusunda kalan Ukrayna’da, oluşan kur dalgalanmaları ve ekonomik hareketlilikler nedeniyle asgari ücret reel olarak düşük bir düzeydedir.

Ukrayna’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Ukrayna halkını genel olarak Ruslar, Tatarlar, Polonyalılar, Macarlar, Bulgarlar ve Türkler oluşturur. Halkın oldukça eğitimli olması sayesinde, aslında asgari ücretle maaş alan kişilerin sayısı oldukça azdır. Hükümet, yine de asgari ücretle çalışan niteliksiz işçileri korumak için belirli düzenlemeler yapmıştır. İşsizliğin %10 olduğu Ukrayna’da, aslında asgari ücret, belirli bir yaşam standardını yakalamaya yetecek düzeydedir. Diğer ülke paraları ile karşılaştırıldığında az görünen asgari ücret, hayat şartlarının ucuz olduğu Ukrayna’da geçimi sağlayacaktır. 2018 yılının Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam sayesinde, asgari ücret 3 Bin 720 Grivna olmuştur. 133 Dolara karşılık gelen asgari ücret, global piyasalarda çok küçük bir değer olsa da, yine de kişilerin geçimini sağlayacaktır.

Ukrayna’da Çalışma Şartları ve Yaşam Koşulları

Ukrayna’da genel olarak asgari ücretli çalışanlar için belirlenen mesai saati 40 saattir. 40 saati geçen her dakika için, işverenlerin işçilere ödeme yapması zorunludur. Genel olarak havacılık ve inşaat konusunda ilerlemekte olan Ukrayna’da çalışma şartları iyi bir seviyededir. İşçiler, tehlikeli işlerde çalışsalar bile yüksek iş güvenliği ekipmanlarına sahiptir. Yaşam koşullarına bakıldığında, asgari ücretle çalışan kişilerin ev kiralarının 1000 Grivna olduğu yerlerde oturmaları mümkündür. Aylık alışveriş masraflarının da neredeyse kira parası kadar tutacağı göz önünde bulundurulursa, ucuz yaşam koşulları sayesinde Ukrayna’da asgari ücretle çalışan işçiler belirli bir seviye yakalayacaktır.

  Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

3 yorum

  1. Vize serbestisinden sonra tıpkı zamanında Gürcistan’a olan yığılma buraya gerçekleşti. Gerçi bu son savaş olayları sanırım biraz duraklattı. Asgari ücret de oradaki insana yetecek seviyede sanırım.

  2. asgari ücret gibi asgari halka standardı da olmalı. yurtdışında türkleri hep olumsuz yönleriyle tanıyoruz. türkiyede ne kadar suçlu varsa aahlaksız varsa yurtdışında kendine hayat kuruyor. maalesef ki ülkemizi olumsuz şekilde tanıtıyorlar. devlet buna da el atmalı.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*