Swot Analizi Nedir?

5/5 - (7 votes)

İşletmeler, finansal hayatlarında karşılarına çıkacak tehditleri ve fırsatları bilmek ister. Aynı zamanda işletmenin zayıf ve güçlü yanlarının da bilinmesi, işletmenin daha uzun bir süre kariyer sahibi olmasını sağlayacaktır. İşletmeler daha kalıcı bir finansal başarı elde etmek için Swot analizleri yaptırırlar. Swot analizlerinin amacı, işletmelerin önünü görmeleri ve bunlara göre tedbir almalarıdır.

  Kayyum Nedir?

Swot; kelime anlamı olarak zaten güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri içerisine alacak şekilde literatüre girmiştir. Özellikle iç ve dış faktörlerin bilinmesiyle beraber, zorlu ticaret hayatında işletmenin daha emin adımlarla yoluna devam etmesini sağlayacaktır. Swot analizleri, karar verme aşamalarında işletmenin doğru tercihi yapmasını sağlamaktır. Swot analizi sayesinde, alınacak kararlar sadece parça parça değil; işletmenin tamamını içeren bütün bir şekilde uygulanmaktadır.

Swot Analizinin İşe Yaradığı Noktalar

Swot analizi ilk olarak 1960 ve civarındaki yıllarda uygulamaya konulmuştur. Bu yıllardan itibaren büyük olma yolunda ilerleyen bütün ticari firmalar, analizlerinde Swot yöntemini kullandılar. Aslında iç ve dış faktörlerin en iyi şekilde bilinmesi için, Swot analizlerinin düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Kariyer basamaklarını tırmanan firmalar, bunun için kendilerindeki eksikleri sürekli olarak bilmelidir. Bu eksiklikler imkanlar ölçüsünden sürekli olarak giderilecektir. Swot analizlerinin en çok işe yaradığı noktalardan bir tanesi de, aslında firmaların kendileriyle ilgili farkındalık kazanmasıdır. Araştırmaya verilen objektif ve doğru cevaplarla, işletme doğru bir kazanım sağlayacaktır.

Swot Analizleri Nasıl Yapılmaktadır?

Swot analizleri yapılırken, genelde iç ve dış faktörlerdeki durumları ön plana çıkartacak şekilde sorular belirlenir. Sorulara işletmenin sahip olduğu doğru verilerle cevap vermek, en başarılı sonucun alınmasını sağlayacaktır. Güçlü yönlerin belirlenmesi için genelde işletmelerin avantajlarından, diğer firmalara göre daha iyi yapılan uygulamalardan bahseden sorular sorulur.

  Konkordato Nedir?

Zayıf yönlerin ölçülmesi için ise işletmenin kurumsal yapısındaki eksiklikler, yöneticilerin bilgi eksiklikleri ve Ar- Ge çalışmaları ile ilgili sorular sorulmaktadır. Fırsatları belirlemek adına işi geliştirecek ve kolaylaştıracak teknolojiler incelenecektir. Tehditler içinse genelde işletme içerisinde karşılaşılan engeller, mevcut potansiyelde rakipler ve nakit durumundaki finansal sıkıntılar değerlendirilecektir. Bu sayede sorulara verilen doğru cevaplarla Swot analizi doğru şekilde tamamlanır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*