Özgür Demirtaş Kimdir? Nerede Çalışıyor? Eğitim ve Çalışma Hayatı 2022

özgür demirtaş kimdir
özgür demirtaş kimdir, ne iş yapar? ekonomist özgür demirtaş hakkında
5/5 - (1 vote)

Özgür Demirtaş özellikle ekonomi denilince akla gelen ilk isimlerden birisi oluyor. Gerek eğitim hayatı gerekse de kariyeri ile bu alanda en öne çıkan isimlerden birisi oluyor. Sadece başarıları ile değil bilgisini insanlara aktarma yeteneği ile de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Gerek Twitter hesabı üzerinden gerekse de YouTube üzerinden yaptığı paylaşımlar ile insanların takip ettiği ve merak ettiği insanlardan birisi oluyor. Peki Özgür Demirtaş kimdir? Hangi okullardan mezun olmuş, eğitim hayatı nasıl geçmiştir? İş hayatında neler yapmış, nerelerde çalışmıştır?

Özgür Demirtaş Kimdir?

Tam adı ile Kemal Özgür Demirtaş 12 Ağustos 1975 yılında Ankara’da doğmuş bir finans profesörü, mühendis, akademisyen ve yazardır. Birçok alanda ismini başarı ile duyurmuştur. Lisans eğitimini mühendis olarak tamamlasa da ekonomi alanında yaptığı doktora ile hızla kendini geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır. Babası Şanlıurfalıdır. Çocukluk yıllarını Ankara’da geçiren Demirtaş ilk ve orta öğrenimini Manisa’da, lise öğrenimini ise İzmir’de tamamlamıştır. Amerika’da doktorasını yapmış ve orada akademisyen olarak görev almıştır. Alınması zor bir unvan olan ve başarısını bir kez daha gösteren tenür unvanını almayı başarmıştır. Bunun yanında başta YouTube ve Twitter olmak üzere sosyal medyada da ismi sıkça duyulan insanlardan birisi olmuştur. Ekonomi alanındaki ilgisi ve bilgisi ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Şu anda Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir. Bu evliliğinden olan Kenan Demirtaş isminde bir oğlu vardır. Oğlu 2019 yılında doğmuştur. Şu anda İstanbul’da yaşamaktadır. Akbank’da ve Sabancı Üniversitesi’nde iş hayatına devam etmektedir. Bunun yanında sosyal medya üzerinde de hala aktif şekilde paylaşımlarda bulunmakta ve insanları bilgilendirmektedir.

  İspanya'da asgari ücret ne kadar

Özgür Demirtaş’ın Eğitim Hayatı

İlk ve Orta okulunu Manisa, lise öğretimini ise İzmir’de tamamlayana Özgür Demirtaş’ın başarılı bir eğitim hayatı olmuştur. Lise öğrenimini İzmir’de yer alan İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite sınavında Türkiye’de ilk 50 içerisinde yer almıştır. Üniversite tercihinde Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik mühendisliği bölümünü tercih etmiştir.

Boğaziçi üniversitesinden mühendis olarak mezun olan Demirtaş yüksek lisans eğitimi atlayarak Amerika Birleşik Devlet’lerinde yer alan Boston College üniversitesinden finans doktorası için kabul almış ve finans alanına yönelmiştir. Burada eğitimini 2003 yılında yani 26 yaşında başarılı bir şekilde tamamlamıştır. 2003 yılı içerisinde New York Şehir Koleji (Baruch College)’de yardımcı doçent unvanı ile görece başlamıştır. 31 yaşına kadar tenür unvanını kazanmıştır. Bu unvan City University of New York’da ömrünün sonuna kadar çalışma hakkı tanıyan bir unvandır. Bu unvana sahip kişiler işten çıkarılamaz. Bunun yanında Özgür Demirtaş Newk York University Stern School of Business’da da dersler vermiştir. 2012 yılında tenür unvanını bırakmış ve Sabancı Üniversite’sinde Finans Kürsü Başkanı olarak yeni görevine başlamıştır.

Özgür Demirtaş’ın akademik çalışmaları dünyanın en gözde akademik ve ekonomi dergilerinde yayınlanmıştır. Bu dergiler arasında;

 • Journal of Financial Economics,
 • Journal of Monetary Economics,
 • Management Science,
 • Journal of Financial and Quantitative Analysis,
 • Review of Finance gibi dergiler bulunmaktadır.

Özgür Demirtaş’ın başarılarla dolu bir eğitim hayatı bulunmaktadır. Eğitim hayatındaki başarısını iş hayatında da göstermiştir.

Özgür Demirtaş’ın Kariyeri

Mesleki kariyeri de gayet parlak olan Özgür Demirtaş;

 • İlk olarak New York Şehir Koleji (Baruch College)’de yardımcı doçent olarak görevine başlamıştır.
 • Sabancı Üniversitesi’nde Finans Mükemmeliyet Merkezi kurucu başkanlığı yapmıştır.
 • Sabancı Üniversitesi’nde Finans Kürsü Başkanlığı yapmıştır.
 • Akbank’da yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.
 • FODER yönetim kuruluğu üyeliği görevini yerine getirmiştir.
 • Yeni Bir Lider’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.
 • Türkiye Genç İş adamları Derneği danışmanlığı yapmıştır.
 • TAYSAD (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) danışmanlığı yapmıştır.
 • DASK (Doğal Afet Sigortalar Kurumu)’nda danışmanlık yapmıştır.
  İhracat Nedir, Nasıl Yapılır? İhracatın Faydaları ve Zararları Neler?

Özgür Demirtaş’ın kariyeri bunlarla da sınırlı kalmamış ve birçok holdingde de danışman olarak görev almıştır. Eğitim hayatındaki başarısı iş hayatında da devam etmiştir. Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen kurumlarında çalışmıştır. Hala Sabancı Üniversitesi’nde Mükemmeliyet Merkezi Kurucu Başkanı olarak ve Akbank’da yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Sosyal Medyada Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş’ın adı sıkça duyulmakta. Gerek haberlerde gerek haberlerde gerekse de ekonomi geçen her yerde bu ismi duyabilmekteyiz. Ekonomi alanında bu kadar başarılı bir ismin de isminin duyulması kadar doğal bir durum yoktur. Bunların yanında Özgür Demirtaş özellikle Twitter ve YouTube dünyasında da ünlü sayabileceğimiz isimlerdendir. Twitter’de 3,5 milyon, YouTube’de ise 1,14 milyon takipçiye sahiptir. Gerek Twitter hesabı gerekse de YouTube kanalı üzerinden başta ekonomi olmak üzere birçok konuda içerikler paylaşmaktadır. YouTube kanalında en çok izlenen videosu yıllar önce bir televizyon konuşmasına yaptığı ve Türkiye ekonomisini geleceği hakkında konuştuğu sözleri içeren videosudur. Özgür Demirtaş’ın o konuşması da dahil birçok konuşmasında söylediği tutmuştur. Söyledikleri çıkmıştır. Bu da onun takip edilme sayısını hızla artırmıştır. İnsanların ekonomi hakkında bilgi almak için başvurduğu isimlerden birisi haline gelmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*