Önü Açık Meslekler Hangileri? Geleceği Olan Meslekler 2022

önü açık olan meslekler
önü açık meslekler hangileri, geleceği parlak meslekler 2022
5/5 - (2 votes)

Pandeminin dünya genelinde başlatmış olduğu köklü değişim, insan kaynakları sektöründeki yapı taşlarını derinden etkiledi: Bazı prestijli meslekler önemini kaybederken, bazı meslekler parladı ve tüm bu değişim sürecinin merkezinde dijitalleşme en çok hissedilen kavram oldu. Tüm bu sebeplerden ötürü özellikle gençlerin aklındaki soru ‘’Önü açık meslekler hangileridir?’’ ‘’Geleceği olan meslekler’’ oldu. Pandemi ile birlikte dijitalleşmenin bir zorunluluk haline gelmesiyle birlikte internet, e-ticaret ve dijitalleşme süreçlerinin temelinde yer alan işler ön plana çıkarken, bu dönemde uzaktan mesai ve eğitim ile ilgili çevrimiçi ve uzman yazılımlar ile ilgili işlere olan talep ve talepler arttı. bu işler için altyapıyı sağlayan donanımlar arttı.

Önü Açık ve Çok Talep Gören Meslekler

Uzaktan çalışanların üretkenliğini yönetmek önemli bir görev haline geldi. İnsanlar evlerine kapandığından beri Netflix, Blutv, Digiturk ve DSmart gibi eğlence platformları ile bu platformlara içerik üreten senarist ve görsel tasarım becerileri öne çıktı.

Öte yandan pandemi, e-ticarette %100 artış gördü, tedarik zinciri ve lojistik sektörlerini de olumlu etkileyen bir artış: web geliştiricileri ve temel beceriler ön planda veriler ortaya koyuldu. Başta Kategori yöneticileri olmak üzere, tedarik zincirlerinin yöneticileri ön plana çıktı.

  En Çok Para Kazandıran İş Fikirleri, En Karlı İş Önerileri 2022

Temiz bir çevrede ve doğada yaşamaya duyulan büyük ilgi, kentsel tasarımı gündeme getirdi. Yükselen meslekler kategorisinde çevre mühendisliği ve şehir plancıları yerlerini aldılar. Pandemi ile birlikte Çin’den Türkiye’ye bazı bölgelerde Avrupa’dan gelen siparişler ve genç esnek üretim gücü bu siparişlerin şirketlerin cirolarının artmasında etkili oldu.

E-ticaret’te kurye ve kargo olmak üzere lojistik , mobilya, elektronik tarzında evle alakalı sektörlerde talep artışları görüldü. 2022 senesinde de güncel sektörlerde aynı yükselişin sürmesi ve işe alım konusunda da ciddi artışlar bekleniyor.

önü açık meslekler hangileri
önü açık meslekler, son yıllarda en çok talep edilen meslekler 2022

GELECEĞİN MESLEKLERİ NELER?

Gelelim geleceğin en popüler mesleklerine:

1- Aktüerya Uzmanlığı:

Aktüerler veya aktüeryal uzmanlar olarak adlandırılan bu meslekteki uygulayıcılar, finansal risk değerlendirmeleri yaparak, buna göre çözümler geliştirerek ve önerilerde bulunarak oluşabilecek uzun vadeli sonuçları analiz eder. Risk analizinin ardından finansal kayıpları önlemek veya en aza indirmek için belirli önlemler alınmaktadır.

2- Epidemiyologlar:

Epidemiyologlar, toplumda baş gösterebilecek hastalıklar ile birlikte, buna bağlı olarak sağlık sorunları ve kazalar için baştan sona araştırma sürecini sağlayan kişilerdir. Çalışma sırasında durumun görülme sıklığı, yeri ve şekli gibi birçok kriterden faydalanarak analiz yaparlar ve bu analizin sonucunda elde ettikleri bilgiler sayesinde yeni önlemlerin alınmasına yardımcı olurlar ve bir yol haritası oluştururlar.

3- Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiriciliği:

Bu meslek grubundaki kişileri hayatımızda daha sık görüyoruz ancak daha çok göreceğimiz söylenebilir.Mobil uygulama veya oyun geliştiricileri; Alışverişten oyun oynamaya, güvenlikten bankacılığa, sağlıktan müziğe kadar birçok farklı mecrada hizmet veriyorlar.

4- Finansal Yönetici:

Finansal işlemlerin hazır hale gelmesi ve yönetimi konusunda uzmandır. Bir işletmenin veya işletmenin finansal süreçlerini yöneten çalışan, işletme için büyük önem taşımaktadır. Gelecekte finans sektörünün çok daha önemli hale geleceği düşünüldüğünde finans yöneticilerinin de talep göreceği söylenebilir.

5- Endüstriyel Veri Bilimcileri:

Endüstriyel verilerin toplanmasını ve tüm bu verilerin yardımıyla analizler yapılmasını, üretim sürecinin daha hassas ve kaliteli bir şekilde yönetilmesini sağlayan endüstriyel veri bilimcisi; özellikle online alışverişin artmasıyla geleceğin modası olan mesleklerden biri olacak.

6- Robot Koordinasyon Uzmanları:

Günümüzde üretim süreçlerinde robotlardan yararlanılmakta ve robotların kullanım seviyesi geçtiğimiz her gün artmaktadır. Bu nedenle robotlar bizi yeni mesleklerle tanıştıracak. Geleceğin en popüler mesleklerinden birine de robot koordinasyon uzmanına denir. Bahsettiğimiz bu uzmanlar, robotlardaki sorunların onarım ve bakımının yanı sıra verimli çalışma ilkelerini gözden geçirir ve robotlar yeni beceriler öğrenebilir.

  Sermayesiz İş Fikirleri, Sermayesiz En Çok Para Kazandıran İşler

7- IoT Uzmanı:

IoT olarak adlandırılan bu kavram, çevremizdeki hemen hemen her şeyin, yani klimalar, alarm sistemleri, güvenlik kameraları ve daha birçok şeyin internete bağlı olduğu gerçeğini ifade eder. Akıllı binalarda Nesnelerin İnterneti’nin ilk aşamasıdır. Yakın gelecekte tüm elektronik cihazlar uzak olacak, öyle olsa bile onları internet bağlantısı üzerinden yönetebileceğiz, bu yüzden bu alanda çalışacak eğitimli insanlara ihtiyaç duyulacak.

8- Veri Güvenliği Uzmanları:

Ebeveynler; Gelecekte kendilerini ve evlatlarını internetin ve teknolojinin oluşturduğu olumsuz istenmeyen sonuçlarından muhafaza etmek adına daha fazla çaba gösterecekler ve vu sorunları ortadan kaldırmak adına veri güvenliği uzmanlarına kalmış olacak. Bu noktada bu mesleğin önü açık gibi duruyor.

geleceği olan meslekler
geleceği olan meslekler, son dönemin en popüler meslekleri, yüksek maaşlı meslekler

9- Yapay Zeka Uzmanları:

Yakın gelecekte, sağlık, teknoloji, üretim gibi alanlarda, birçok farklı yerdeki yapay zekanın faydalarından yararlanmaya başlayacağız. bunun bağlantılı olarak yapay zeka konusunda uzman ihtiyacı duyulacak.

10- Ekoloji Uzmanı:

İnsanın diğer canlılarla hem kendi aralarında hem de çevreleriyle olan ilişkisini inceleyen bir bilim dalı olduğu söylenebilir. Dünya nüfusundaki hızlı artış, etkisini her geçen gün artıran küresel ısınma, habitatların azalması veya yok olması, su kaynaklarına erişim gibi etkenler göz önüne alındığında ekoloji alanında uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır ve artacağını söyleyebiliriz.

Bu listeye almadığımız gelecekte çokça ihtiyaç duyulacak ve popüler olacak meslekler var. Kısaca özetlemek gerekirse dünyamız gidişat bakımından dijitalleşmeye başladı. Bununla bağlantılı olarak gerek dünyada artan sorunları çözme bakımından etkili olabilecek meslekler ve siber anlamda işimizi kolaylaştırabilecek mesleklerin tercih edilmesi daha mantıklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*