Norveç Asgari Ücret

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Rate this post

Ülkelerin refahı insanların yaşam için ne kadar para harcadıkları ile bizzat ilgili oluyor. Bu yüzden de bu refah için pek çok ülkenin kendine has tarzı ve yapısı oluyor. Norveç ile ilgili beklentileri ve arayışları düzenli olarak inceliyor ve sizin için ön plana çıkarıyoruz. Bu yazımızda da Norveç asgari ücreti hakkında bilgi vermek istiyoruz. 

Ekonomik seviyesi ile oldukça güçlü ve refahı güçlü bir ülke olan Norveç, son zamanlarda ciddi göçler alan bir ülkedir. Özellikle eğitim konusundaki başarısı ile de ilgiyi üzerine çeken bu ülke, kendine has tarzı ile pek çok kişiye ilham oluyor ve çalışmalarını da bu aşamalarda büyütüyor. Bu yüzden yapılacak işler her zaman değişse de Norveç üzerindeki maaşlar genellikle belirli seviyelerde gidiyor.

Norveç asgari ücret ne kadar?

Asgari ücretler genellikle belirli olarak ön plana çıksa da, Norveç üzerinde sektörel değişiklikler olabiliyor. Örneğin imalat sektöründeki ücret farklı iken, eğitim sektöründeki ücretler de farklı olabiliyor. Ücretler genellikle saatlik olarak hesaplandığı için, her sektörde değişken bir ücret hesaplaması oluyor. Buna daha doğrusu hak ediş diyebiliriz. Norveç asgari ücret belirlenirken de buna göre bir çalışma yapılıyor.

Sıralama şu şekilde ilerliyor;

  • İnşaatçılar için saatlik ücret ortalama: 197, 90 Norveç Kronu
  • Endüstri deneyimli insanların ortalama asgari ücreti: 177,80 Norveç Kronu,
  • Tecrübeli vasıflı kişiler için de ortalama 185 kron oluyor.
  • 18 yaş altı çalışanlar için ise 120 Norveç kron oluyor.

Dünyanın belki de en mutlu ülkesi olan Norveç, çok sayıda kişinin taşınma başvurusu ile karşı karşıya kalıyor her sene. Bu yüzden oturma izinleri de sürekli araştırılıyor.

  Döviz Hesabı Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? Nasıl Açılır ?

Norveç’te oturmak için gerekli olan şeyler aslında çok değil. Bunun için birkaç seçenek var. Aile ile taşınmak, eğitim için gitmek, iş için gitmek. Oturma izni alacak olan herkes, işveren tarafından gelen resmi mektuba ihtiyaç duyuyor. Çağrılmış ise oradan gelen davet mektubunu kullanarak başvuru yapmanız gerekiyor. Oradan birisi ile evlenerek de gitmeniz mümkün. Bunun için de başvurularınızı etkili şekilde yapmanız gerekiyor. Oturma izni ile ilgili pek çok seçimi tek bir tıklama ile yapmanız için online başvurular da bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*