Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

4.1/5 - (7 votes)

Anayasanın 76. Maddesine ile belirtilene göre 25 yaşını doldurmuş, en az ilkokul mezunu, yüz kızartıcı bir suçu olmayan, her Türk vatandaşı gerekli şartları yerine getirdiği takdirde milletvekili olabilir. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde faaliyet gösteren 550 tane milletvekili bulunuyor. Bu sayısı nüfusa göre belirlenen bir rakamdır. Her şehir için belirli sayılarda milletvekili seçilir ve TBMM’de görev yaparlar. Milletvekilleri adından da anlaşılacağı gibi milleti temsil eden kişilerdir. Seçimle belirlenen milletvekili maaşı ne kadar? Olduğu konusunda en güncel rakamlar belirtilmiştir.

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyor

Milletvekilleri bilindiği üzere oldukça dolgun maaş alıyor. Bu maaş miktarı mevcut sene için bütçe kanunu ile belirlenmiş olan Cumhurbaşkanı ödeneğinin % 45’idir. Milletvekillerinin maaşları bu şekilde hesaplanır. Yıllık zam oranları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin geçen yıl, mecliste milletvekillerinin kendi oylamasıyla kabul edilen maaş zam oranı % 10 olarak güncellenir.

2015 yılında 13 bin 700 lira olan milletvekili maaşı her yıl katlanarak artmaya devam etti. 2016 yılında bu rakam 15 bin olurken 2017 senesinde 16 bin 811 liraya ulaştı. 2019 senesi için ödenen milletvekili maaşı ne kadar? Sorununun cevabı ise 20 bin 646 lira olarak verilmektedir. Ayrıca 2019 yılında emekli milletvekili maaşı ise 14 bin 714 lira olarak güncellenmiştir.

Milletvekili Olanın Maaş Dışında Avantajları

Dolgun maaş ücretlerinin yanında birçok avantajı olan milletvekilliği, oldukça önemli bir görevdir. Maaş dışındaki avantajları ise şu şekildedir:

  1. Milletvekilinin vefat etmesi durumunda yakınlarına bir sene boyunca yardım ödenmektedir. Aylık olarak ödenen bu yardım yaklaşık 204 bin liraya tekabül etmektedir.
  2. Yurtiçinde ya da yurt dışında görev yapan vekilleri maaşlarına ek olarak hem yolluk hem de yevmiye almaktadırlar.
  3. Görevli milletvekilleri kırmızı pasaport hakkına sahip olurlar.
  4. Kamu bağlı olan sosyal tesisler ve konuk evlerinde herhangi bir ücret ödemeden istifade edebilirler.
  Dünya’daki Gelişmeler Neden Türkiye Finans Sistemini Daha Fazla Etkiliyor?

Milletvekili olmanın bilinen avantajları dışında bilinmeyen de birçok avantajı bulunmaktadır. Öyle ki bir çok kapı normal vatandaşa açılmazken milletvekillerine açılmaktadır. Birçok alanda kolaylıklar sağlanmaktadır. Özellikle görevini kötüye kullanmak isteyen milletvekillerinin bazıları da kendilerine gösterilen hürmeti kötüye kullanarak farklı gelir kaynakları da elde etmektedirler.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*