Maliyet Enflasyonu ve Talep Enflasyonu Nedir?

Maliyet Enflasyonu ve Talep Enflasyonu
Maliyet Enflasyonu ve Talep Enflasyonu
5/5 - (1 vote)

Maliyet Enflasyonu ve Talep Enflasyonu nedir? sorusu, günümüzde en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu kavramlara değinmeden önce enflasyon kavramının iyi anlaşılması gerekir. Enflasyon, paranın satın alma gücündeki değişim oranı olarak tanımlanabilir. Yani bir ürünü bu sene aldığınızdaki fiyat ile 1 sene sonraki aldığınız fiyat arasındaki değişen oran, enflasyon oranının yıllık değişimi olarak ifade edilir. Bu da, üretim ile tüketim değerlerinin değişmesi ile oluşur. Üretici Fiyatı Endeksi (ÜFE) yani Maliyet Enflasyonu ile Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yani Talep Enflasyonu arasındaki fark da enflasyonu ifade etmektedir. Bu yazımızda, Maliyet enflasyonu ve talep enflasyonu değişkenlerine değinmek istedik. İşte Maliyet Enflasyonu ve Talep Enflasyonu…

 

Maliyet Enflasyonu Nedir?

Bir ürünün üretilmesi için üretim aşamasında bazı maliyetler meydana gelir. Taşıma, nakliye, toplama, tedarik, depolama, kargo, kiralama, hasat işçiliği, fabrikasyon ve aracı kurum veya kişilerin maliyeti gibi maliyetler meydana gelir. Bu, değişken olabilir. İç ve dış etkenler ve ekonomideki baskılayıcı faktörler buna neden olabilir. Bunlarla birlikte keyfi artışlar da meydana gelebilir. İşte tüm bu üretim aşamasındaki fiyat artışları, maliyet enflasyonu olarak karşımıza çıkar.

Maliyet Enflasyonu, doğal olarak tüketicilere de yansır. Bu da en nihayetinde ülke ekonomisi için bir dezavantaja neden olur ve yıllık enflasyon oranlarda negatif ayrışma meydana getirebilir.

 

Talep Enflasyonu Nedir?

Belirli süre içerisinde belirli mallara olan arz talep eğrisinde talep yönünde bir baş yukarı parabolik ivme meydana gelebilir. Bu, talep enflasyonu olarak tanımlanır. Talep enflasyonuna neden olan en önemli olgu, iç ve dış talebin periyodik olarak belirleyici olmasıdır.

Talep çekişli enflasyonlarda, kısa süreli etki görülür. Bu, fiyatların artış göstermesi ile birlikte bir süre sonra arzın düşmesinden kaynaklı bir sabit hareketler yasasını ortaya çıkarır. Bundan sonra da talepte aşağı yönlü parabolik increasing (azalış) meydana gelir.  Talep enflasyonunda cari fiyatların baz alındığını da hatırlatmak gerekir.

  Çekirdek Enflasyon Nedir? Ne Anlama Gelir?

 

Bu yazımızda, maliyet enflasyonu ve talep enflasyonu nedir sorusuna geniş bir perspektif çizerek cevap araladık. Bir sonraki yazımızda, Negatif Faiz kavramına, nedenlerine, oluşum aşamalarına ve bunu uygulayan ülkelere değineceğiz. Ayrıca enflasyon ile ilgili diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Enflasyon Nedir? Enflasyonu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*