Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor

Nakit ihtiyacımız da aklımıza ilk gelen yer bankalardır.Bankalara kredi başvurusu yaptığımızda onaylanmadı yanıtı ile çok sık karşılaşmaktayız.Kredi başvurum neden onaylanmıyor? sorusu kredi başvurusu onaylanmayan tüketicilerin en çok cevap aradığı sorulardan birisidir.

 

Bankalar tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi kampanyaları oluşturmaktadır.Kredi türleri 3 farklı şekilde verilmektedir.Konut kredisi,taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi bankaların tüketicilere verdiği kredi türleridir.İhtiyaç kredisi kapsamında çok çeşitli kredi kampanyaları düzenlenmektedir.Tatil kredisi,Eğitim kredisi ve Evlilik kredisi gibi kredi kampanyaları tüketicilere ihtiyaç kredisi kapsamında verilmektedir.Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi araba almak isteyenler taşıt kredisi kullanabilir.

 

İhtiyaçlarımızı bankaların sunduğu kredilerle karşılamak için bankanın bize kredi vermesi gerekmektedir.Bir çok tüketici birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunuyor ve hiç biri onaylanmıyor.Banka yetkilisi tarafından çoğu zaman tam açıklayıcı bir cevap da alamadığı için aklına takılmaktadır.Banka bana neden kredi vermiyor?Bankanın tüketicilere kredi vermemesinin bir çok nedeni var.Bu nedenlere sizler için aşağıda yer verdik.Bu nedenlerin içerisinde sizinle alakalı olanı bulmak size kalmaktadır.

 

Kredi Başvurusu  Reddedilme Nedenleri

 

  1. Yapılan kredi başvurularında en çok reddedilme nedeni tüketici kredi notu’dur.Bankalardan kullandığınız kredi ve kredi kartınızın ödemelerini aksatmanız uzun zaman geciktirmeniz kredi notunuzu düşürmektedir.Sizin kredi notunuz riskli gruplarda yer aldığı için banka sizin kredi talebinizi reddetmektedir.

 

  1. Kredi notundan sonra kredi taleplerinin reddedilme sebebi aylık gelir durumudur.Çekmek istediğiniz kredinin tutarı yüksek ise bankalar kredinizi onaylamaz.Çekmek istediğiniz kredinizin aylık taksitlerini maaşınızın karşılayabilmesi gerekmektedir.Genel olarak bankalar ister ki verdiği kredinin taksiti müşterinin aylık gelirinin yarısını geçmesin.Aylık gelirinizin %50’si kredi taksitini karşılayacak şekilde olmalıdır.

 

  1. Kullanmakta olduğunuz kredi kartınız veya henüz ödemesi devam eden krediniz varsa borcunu ödemeyi geciktirmeniz sizin yeniden kredi çekmenize engel olabilir.Bu tür durumlarda kredi çekebilmek için ödemelerinizi düzenli yapmaya başlamanız olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  Kredi Başvurusu neden onaylanmadı

 

  1. Bazı durumlar ad banka sizden ipotek yada kefil istemektedir.Bunları sağlamadan kredi başvurusu yapmanız başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

 

  1. Borçlarınızdan dolayı hakkınızda icra davası açıldıysa kara listeye girmiş olabilirsiniz.Bu durumda ki tüketicilere bankalar 5 yıl boyunca kredi vermezler.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :Kredi Notu Nedir,Nasıl Yükselir,Neden Düşer


 

Yukarıda saydığımız nedenler bankaların en çok red cevabı verdiği nedenlerdir.Kredi başvurularında tüketicilerin olumsuz cevap almasına neden olan en büyük faktörler kredi notu ve aylık gelirdir.Bu ikisi kredi başvurusu red nedenin %80’nini oluşturmaktadır.

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu kontrol ederek bir takım önlemler alarak kredi notunuzu yükseltip başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Varsa kullanmakta olduğunuz kredi kartı veya kredi borcunuz ödemeleri zamanında düzenli yapmanız kredi notunuzu yükseltecektir.

Talep ettiğiniz tutarı ban yüksek görüp vermezse Eğer ihtiyaçlarınızı karşılarsa daha düşük miktarda krediyi daha uzun vade de almayı deneyebilirsiniz.

 

Yukarıda yer alan konu hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum yap bölümünden bizlere iletebilirsiniz.Yazımızı faydalı bulduysanız 5 yıldız vermeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*