İbraz Nedir ? İbraz Etmek Ne Demek ?

ibraz etmek nedir
ibraz nedir, ibraz etme işlemi ne demek

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

İbraz, hukuki bir terim olarak kullanılırken, net şekilde meydana çıkarma, ortaya koyma gibi anlamlar ifade etmektedir. Genellikle adalet sisteminde mahkemelerde kullanılan bu ifade mahkemenin olayları resmi şekilde kanıtlaması anlatır. Mahkeme sürecinde kanıtlanan olaylar, resmi belgeler ile birlikte mahkemeye sunulur. Yani bu sayede ibraz etme işlemi yapılır.

İbraz Ne Demek?

Temel anlamı ile birlikte ortaya çıkarma amacı ile kullanılan bu kelime, resmiyet taşıyan bir sonuç gösterir. Yani belgeler ile kanıtlanmış, resmi olarak kabul edilmiş olaylar mahkemeye ibraz edilebilir. Örneğin, bir kişi herhangi bir kişiye borç verdikten sonra vakti geldiğinde bu alacağını tahsil edemezse, elinde bulunan senedi önce borçluya gösterir ve borcu ödemek zorunda bırakır. Eğer kişiler arasında uyuşmazlık yaşanırsa, mahkemeye başvurulduğunda alacaklı kişi bu senedi mahkemeye sunduğunda, alacaklı olduğunu ispat eder yani ibraz etmiş olur.

İbraz Nedir?

Günlük hayatta birçok farklı noktada ibraz kelimesi resmi işlemler için kullanılmaktadır. Örneğin, seçim zamanlarında belirli bir yaşa ulaşmış her vatandaş oy kullanma hakkına sahiptir. Bu nedenle kişinin oy kullanabilmesi için kimliğini ibraz etmesi gerekir. Seçmen listelerine kayıt olmuş ve oy kullanma hakkı kazanmış kişiler, seçim gününde sandık kuruluna kimliğini ibraz ederek oy kullanma hakkını yerine getirebilir.

Kelime resmi işlemlerin birçoğunda kolaylık elde edilmesi için kullanılmaktadır. Kanıtlama anlamı ifade ettiği için resmi kaynaklara dayandırmak amacıyla ibraz gerçekleştirilirken, ticari hayatta da hukuki nitelikten dolayı kuruma ibraz etmek ya da uyarıyı alan bir kişiye ihtarnamenin ibraz edilmesi gibi işlemler sağlanmaktadır.

İbraz Etmek Ne Demek?

Bir işe girmek isteyen vatandaş, işe girmesinde sağlık, hukuk veya fizik olarak bir sıkıntı olmadığını gereken belgeler ile kuruma ibraz eder. Birçok kişi tarafından kanıtlama anlamına gelen bu sözcük daha çok resmi belgelerle durumun netliğini ortaya çıkarmak anlamı ifade etmektedir. Yani ibraz edilen belgeler sayesinde kanıtlanmış bir olay ortaya çıkarken, kesinlikle doğru bir sonuç elde edilir. Günlük hayatta toplum içinde ise çok fazla kullanılmayan bu kelime, genellikle yasal işler ile ilgili durumlarda tercih edilmektedir.

  Mobbing Nedir ? Nasıl İspatlanır ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*