İban No Sorgulama Nasıl Yapılır?

İban No Sorgulama
İban No Sorgulama

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

5/5 - (1 vote)

Ülkemizde olduğu kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde de kredi ve hesap kartları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir nevi tek para olarak adlandırılan hesap kartlarında iban numaraları yer almaktadır. Çeşitli sayılardan oluşan bu numaralar için, kişiler yaygın olarak iban no kaç hanelidir tarzı soruları sormaktadırlar. Gerçek adı ile İnternational Bank Account Number kelimelerinden kısalmış olan iban, kişilerin alışverişlerini daha güvenli şekilde yapmalarını ve de ortaya çıkabilecek olan sahtecilik olaylarının önüne geçmek için bulunmaktadır. Aynı zamanda kimlik numarası olarak da adlandırılan bu numaralar, kişiye özel olarak oluşturulmaktadır.

Kart bilgilerinde yer alan iban numaraları, başka bir kişiye verilmemekte ve o numaralar yalnızca bir kişiye ait olarak paylaşılmaktadır. Ülkelerin kodlarının yer almış olan iban no numaralarında, yer alan hanelerde ülkelere göre farklılık göstermektedir. İban no kaç hanelidir sorusu ülkemiz için toplam 26 hanelidir. Ancak 26 hanenin ilk ikisi ülkelerin simgesi olan yazılardır. O kısım haricinde yer alan rakamlar ise toplam 24 haneli olarak bilinmektedir.

Banka çeşitlerine göre farklı şekillerde yapılan iban no sorgulama işlemleri, internet üzerinden sıkıntısız şekilde gerçekleştirilmektedir. Bankanıza ait olan hesap numaranız ve şube kodunuzu ilgili bankanın resmi adresine girerek kolay şekilde yapılan iban sorgulama işlemleri, genel olarak internet üzerinden alışveriş yapabilme ve karşılıklı para transferleri için oldukça önemli olmaktadır. Aynı zamanda bu kartlar üzerinden kredi kartları başvurusu da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra su, elektrik ve de doğalgaz gibi faturalarda sıra girme derdi ile uğraşmadan yatırılabilmektedir. Yapılacak olan para transferleri arasında EFT işlemleri gelmektedir. Belirli bir bankadan, farklı bir bankaya para gönderme işlemine denilen EFT, hafta içi sabah 08,00 ile 17,15 zaman aralıklarında gerçekleştirilebilmektedir. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemleri, ertesi gün mesai saatleri içerisinde gözükmektedir. Ancak bu saatler, bankadan bankaya değişmektedir.

  2020 Yılı İçin Uzmanların Dolar Kuru Tahminleri
EFT Nasıl Yapılır?
EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen EFT işlemleri, maaş ödeme ya da borç ödeme gibi işlemler içinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan kişiler EFT nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istemektedir. Hesap ve iban numaralarına yapılan bu işlemler banka şubelerinden, ATM’lerden yapılabilmektedir. Ancak son yıllarda sunulan ayrıcalıklar sayesinde daha çok telefon bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden EFT işlemleri yapılmaktadır. Elektronik ortamlar üzerinden gerçekleştirilmekte olan işlemler, kişilerin yanlarında aşırı miktarlar kâğıt ve de madeni para bulundurma zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Son yıllarda bankalarında yoğun olarak ilgi göstermiş olduğu hesap ve kredi kartları için kişilere kredi verme savaşlarına da yer verilmektedir. Aylık net maaş ve çekilmek istenen tutar gibi bilgiler eşliğinde verilen krediler, çoğu zaman 48 ay vadeler üzerinden sunulmaktadır.

İban No Öğrenme

Hesap kartı ve de Kredi Kartı numaralarından olan iban no öğrenme seçenekleri için ilk olarak ilgili bankaların internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak bu işlemler, hesap numarasını bilen kişiler için sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra internet bankacılığı üzerinden ATM’lerden de öğrenilen iban no, bir nevi kimlik bilgilerinin yer aldığı toplam 26 hanelik rakam ve yazı olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde de çeşitli bankalar bulunmakta ve bu bankalar, bahsedilen kart seçeneklerine çeşitli ayrıcalıkları sunmaktadır. İban numara ve kart bilgileri, en yakınınızdaki kişiler ile bile dahi paylaşılmamalıdır. Dolandırıcılık ve sahtecilik olayları yüzünden binlerce kişi dolandırılmakta ve halende bu tür yöntemlere inanan kişilerin sayısı hayli fazla olmaktadır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*