Hızlı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

5/5 - (1 vote)

Kredi puanınızı artırmanın çoğu yolu, sonuçları görmeden önce birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Bir puanlama kriterine odaklanmanın birkaç hafta içinde puanınızı nasıl artırabileceğini öğrenin. Kredi puanınızı iyileştirmeye çalışırken, en zorlayıcı ve sinir bozucu kısım sürecin ne kadar sürdüğüdür. Bu, ödeme geçmişinize ve kredi hesaplarınızı ne kadar süredir açık tuttuğunuza bağlıdır ve bunlardan birini hızlandırmak imkânsızdır. Ancak, sonuçları daha hızlı getiren kredi puanınızı artırmanın bir yolu var. Kredi kullanımınız çok yüksekse, bunu düzeltmeniz zaman kaybetmeden daha iyi bir puan alabilmenizi sağlayabilir. Peki, Hızlı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kullanımınızı Azaltma

Kredi kullanımı, kullandığınız kredinizin yüzdesidir. İşte basit bir örnek – 1.000 lira limitli bir kredi kartınız ve 250 lira bakiyeniz varsa, kredi kullanımınız % 25’tir. Bu da ödeme geçmişinin ardındaki ikinci en önemli etkendir. Kart verenler genellikle mevcut bakiyelerinizi ayda bir kez Merkez Bankası’na bildirirler. Konvansiyonel kredi kullanımı konusundaki bilgeliği, % 30’un altında kalmanız gerektiği olsa da, bu yalnızca bir öneridir ve kesin bir kesinti değildir. Kullanımınızı ne kadar azaltabilirseniz, kredi puanınız için o kadar iyi olacağını söylemek daha doğru olacaktır.

Kart Başına Kredi Kullanımına Karşı Toplam Kredi Kullanımı

Birden fazla kredi kartına sahip olmak ülkemizde çok yaygındır. Bu, toplam kredi kullanımınızın mı, yoksa önemli olan kredi kartı kullanımınızın mı olduğu sorusuna yol açar. Diyelim ki:

  • 1000 liralık bir kredi limitinde 400 liralık bir bakiye ile kart A
  • 1000 liralık kredi limitinde 100 liralık bakiyesi olan B Kartı
  Banka Kredi sicili nedir,Nasıl Temizlenir?

Toplam kredi kullanımınız % 25’tir, çünkü birleşik bakiyeleriniz her iki kartta da mevcut 2,000 Lira ile karşılaştırıldığında 500 Liradır. Ancak kart başına kullanımınız, Kart A için % 40 ve Kart B için % 10’dur. Toplam kredi kullanımı daha sık kullanılır, ancak her iki tür de kredi puanınızı etkileyebilir. Toplam kullanımınızı kontrol altına aldıktan sonra, kart başına düşük kullanımı da sürdürmeye odaklanmalısınız.

Kredi Puanınızı Artırmak İçin Neden Kredi Kullanımı En Hızlı Yoldur?

Mevcut kredi puanlama modelinde, yalnızca en son kullandığınız kredi kullanımı kredi puanınızı etkiler. Herhangi bir önceki bakiye, kart verenlerinizin yenilerini rapor ettiği anda önemsizleşir. Bu aylık gerçekleştiğinden, kötü kullanımdan bir ay veya daha kısa sürede büyük faydaya geçebilirsiniz.

% 80 kullanım aldığınızı ve bunun kredi notunuzu önemli ölçüde azaltacağını hayal edin. Daha sonra, bakiyelerinizi % 10 kullandığınız için ödersiniz. Bu mükemmel bir rakam ve bir sonraki kart aldığınız banka bu bakiyeleri bildirdiğinde, kredi kullanımınız size karşı daha iyi çalışacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*