Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse Senedi Yatırımları Kazandırır mı?

hisse senedi yatırımı kazandırır mı
hisse senedi yatırımları kazandırır mı

Hisse senedi yatırımları diğer yatırım araçlarından farklı özellikleriyle ön planda. Hisse senedi yatırımları kazandırır mı ? Eğer yatırım yapmaya karar verdiniz ve hisse senedi yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, biraz bilgi ve donanıma ihtiyacınız olacaktır. Çünkü hisse senetleri klasik yatırım araçlarından ( Altın, Döviz ) daha çok bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Hisse senedi alırken çok uzun yıllar boyunca bunu bozdurmadan saklamanız gerekir. Yalnızca sabırlı ve tutucu yatırımcılar hisse senetlerinden paralar kazanmaktadır.

Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senetleri kıymetli evraklar içerisinde en değerli varlıklardan biri olarak gösterilmektedir. Özellikle şirketler hisselerinin bazı bölümlerini halka arz etmek isterler. Onlar yatırım çekerken büyümesi durumunda yatırımcılar paralar kazanmaktadır. Dünya’da bir çok şirket hisselerinin bir bölümünü halka açık bir şekilde yatırımcılara sunar.

Bir şirketten hisse senedi alınmasıyla o şirkete ait bir yatırım ortaklığınız olmaktadır. Fakat şirketlerin karar süreçlerinde veya kurul toplantılarında herhangi bir söz hakkınız olamaz. Yalnızca şirket ortağı konumunda olunur. Şirketin değerinin yükselmesiyle, yatırımınızda buna oranla yükselmektedir. Fakat sabır isteyen yatırım araçları içerisinde bir numaraya hisse senetlerini koysak yanlış olmaz. Kısa vadede bir kar beklentisiyle hisse senetlerine yatırım yapılması önerilmez.

Hisse Senedi Yatırımları Kazandırır Mı ?

Dünya’da ciddi yatırımlarıyla bilinen ve servetlerini devamlı katlayan yatırımcıların bazı özellikleri vardır. Özellikle bu yatırımcıların başarılı olmasında ‘’ Sabır ‘’ faktörü devreye girmektedir. Çünkü bir yatırım ne olursa olsun satın alınmasıyla orada uzun bir süre kalmanızı gerektirir. Özellikle yatırımlar uzun yıllar sonra kaliteli bir getiri getirmektedir. İstikrarlı büyüyen bir şirketten alınan hisse senetleri bunun güzel bir örneğidir.

  Seçim Sonrası Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorum ve Tahminleri

Hisse senedi kazandırır mı ? Elbette hisse senetleri kaliteli ve en karlı yatırım araçları içerisinde bulunuyor. Hisse senedi yatırımları güzel kazançlar getirmesiyle bilinirler. Fakat borsada hisse senedi alan kişi veya tüzel kişiler borsayı iyi bilen gruplardır. Bunlar borsadaki satın alım sonrasında şirketin hisse senetleri yükselme gösterdiğinde satmaktadır. Düşükten alıp yüksekten satarak çok iyi kazançlar elde edilmektedir. Elbette bu büyük paylar büyük yatırım tutarlarıyla daha belirgindir.

Hisse senetleri grafik analizlerine bakıldığında, genel olarak yıllık getirisinin yatırımın yüzde 10’u kadar olmaktadır. Hisse senedi yatırımları kazandırır fakat hisse senetleri riskli bir yatırım aracı olarak da görülmektedir. Özellikle hisse senetleri alım tutarından ciddi bir oranda düşerse, bu hissenin toparlanma süreci büyük bir zaman alacaktır. Özellikle bu yatırım üzerindeki beklenti süresinin uzamasına sebep olabilir. Fakat bu durum genellikle istikrarsız bir grafiği bulunan şirketler üzerinde görülmektedir. Yalnız neye yatırım yapılırsa yapılsın elbette tüm yatırımların riskleri olacaktır. Hayatta risk almadan hiç bir para olduğu yerde büyümez. Bu nedenle hisse senetlerine yatırım yapmaktan çekinmeyin.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ?

Hisse senedi almadan bazı bilgileri iyi kavramanız gerekir. Özellikle hisse senetlerinin ikiye ayrıldığını bilin. Hisse senetleri kendi içerisinde hamiline yazılı ve nama yazılı olarak iki grup içerisinde işlem görmektedir. Aralarında ciddi farklılıklar olması alım satım durumlarını değiştirmektedir. Özellikle hamiline yazanlar hisse senedinin ‘’ hamili ‘’ kimse hisse senedinin hakları onda olur.

Fakat nama yazılı bir hisse senedi borsada katiyen satılamaz veya alınamaz. Çünkü nama yazılı olanlar hisse senedinin sahibinin ismini almaktadır. Özellikle bunun satılması borsa ve banka kuruluşlarıyla olacağından nama yazılılar hamiline olarak çevrilmesi gerekmektedir.

  Almanya Asgari Ücret

Hisse senedi alırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Yatırımcı temel borsa bilgilerini kesinlikle bilmelidir.
  • Piyasa takibini en iyi şekilde yapmalı.
  • Yatırım stratejiler yaparken olumsuz durumlardan psikolojik etkilenmemeli ( Bu tarz varlıkların bazı riskleri içerdiğini bilmeli. )
  • Hisse senedi alırken kullandığınız firmanın komisyon oranlarını iyi ölçün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*