Hedge Fonu Nedir? Hedge Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır ?

5/5 - (3 votes)

Bazı yönleri ile diğer yatırım fonlarından ayrılan Hedge Fonları, daha fazla risk iştahı olan ve daha spesifik yatırım olanaklarını barındıran güçlü ve “güçlülerin” fonu olarak tanımlanabilir. Gün geçtikçe bankaların ve tüzel kişilerin daha fazla kaynak ayırdığı bu fonun, dünü bugünü ve yarını hakkında detaylı bilgi vereceğimiz bu yazımızda, genel olarak; Hedge Fonu Nedir? Neden Hedge Fonu? Hedge Fonu’na Yatırım Yapmak Mantıklı mı? Risk ve Avantajları ile Hedge Fonu gibi başlıklara değineceğiz.

Hedge Fonu Nedir?

Daha çok adı ünlü spekülatör George Soros’un 2000’li yıllarda bir gecede tam 2 milyar dolarlık büyük “vurgun” yapması ile duyulmaya başlanan Hedge Fonları, günümüzde kazancın ve risk iştahının en fazla olduğu yatırım iştirakidir. Alternatif yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte daha fazla kişinin iştahını kabartan bu iştirak, güçlülerin fonu olarak da bilinir ve sadece nitelikli yatırımcılara hitap eder. Çünkü bu fondaki değerlerin el değişmesi, milyon dolarlık takaslar ile mümkündür. Tabii ki daha düşük fon araçları da var ama bu geneli değiştirmez. Finans piyasalarında çok sık kullanılmayan bir kavram olan Hedge Fonu küçük yatırımcıya hitap etmemektedir.

Neden Hedge Fonu?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından mevzuatta açık bir şekilde belirtildiği üzere, serbest yatırım fonu olarak nitelikli yatırımcılara hitap etmesi, Hedge Fonu’nun hem güvenilir hem de tercih edilebilir bir fon olmasını sağlamıştır. Hedge Fonu, diğer yatırım fonları gibi; emtia, hisse senetleri, menkul kıymetler ve tahvil piyasaları ile ilişkilidir. Bir havuzda toplanan bu girdiler, normal mevzuat kuralları çerçevesinde el değiştirir veya katma değeri yüksek olan fonlara aktarılır. Bu da hem kazancı maksimize eder hem de havuzdaki fiat para stoğunun artmasını sağlar.

  CDS Oranı Nedir? Türkiye’nin Güncel CDS Primi

Hedge Fonlarına Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Hemen hemen herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşkusuz “Hedge Fonlarına Yatırım Yapmak Mantıklı mı?” sorusudur. Elbette tüm diğer yatırım araçlarında olduğu gibi Hedge Fonlarında da riskler ve avantajlar vardır. Ama diğer araçlara bakıldığında risk yönetimi ve risk iştahı, bu fonlarda daha fazladır. Yani, kayıp ve kazanç oranlarınız kimi zaman %99’lara varabilmektedir. Bu da elinizdeki bir tahvilin veya hisse senedinin, sizi anında “en güçlü” yapabileceği gibi, iflas bayrağını açan bir yatırımcı da yapabilir.

Hedge Fonlarının Risk ve Avantajları

Görece olarak diğer yatırım araçlarına göre daha “özgür” ve geniş hareket alanı sağladığı için Hedge Fonları her zaman önemli bir aktör olarak piyasaya yön verenler arasındadır. Daha az prosedür, daha fazla kazanç ve daha etkin argümanlar, Hedge Fonlarının en büyük avantajları olarak kabul edilebilir. Dezavantajları ise kimi zaman yıkıcı etkilere sahip olabilir. Paradoksal yatırım araçlarındaki kompleks girdi ve çıktılar ve spekülatif ataklar, bu fonlarda her zaman daha fazladır. Bir gecede “köşeyi dönebileceğiniz” gibi, aynı gece farklı senaryoları düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Yan, en zenginler kulübünün tekelinde olan bu Fonlara yatırım yapmak için en azından “zenginler kulübünde” olmanız gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*