Esbis Nedir ? Esbis’e Nasıl Giriş Yapılır ?

5/5 - (4 votes)

Bu makalede Esbis ne demek, Esbis’e nasıl giriş yapılır, Esbis ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz makalemizi okurken keyifli vakit geçirmenizi dileriz. Ayrıca sizde Esbis ile alakalı deneyimlerinizi konu altına yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bu sayede Esbise girerken sorun yaşayanlar veya Esbis ile alakalı farklı detaylara ulaşmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Esbis Ne Demek ?

Ülkemizde hizmet vermekte olan binlerce esnaf vardır. Bu esnafların her biri farklı bir iş kolunu mesken tutmuşlardır. Bu bağlamda esnafların bir arada olması ve belli bir sistem altında örgütlenebilmesi adına Esbis geliştirilmiştir. Yakın bir zaman öncesinde kurulan bu sistem sayesinde hem devlet kontrollerini daha iyi şekilde yapmakta hem de esnaflar sorunlarını buradan kolay şekilde iletebilmektedir. Esbise  E – Devlet olarak bilinen Turkiye.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Esbis sistemine giriş yapabilmek için tıklayınız.

Esbis ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kavramın açılım Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemidir. Dükkanı olan ve belli bir hizmet koluna mensup olan her kişinin bu sisteme üye olması zorunludur. Zaten esbis üyeliği tamamen ücretsizdir. Bu nedenle de katılım bir hayli fazladır. Şu an için milyonlarca üyesi vardır. 5362 sayılı Kanun’un 2005 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte kullanılmaya başlanan sistemin özelliklerinin kolayca anlaşılır olmasına özellikle dikkat edilmiştir. Sisteme giriş yapabilmek için bir üyelik numarası almanız ve şifre oluşturmalısınız. Bu işlemleri nasıl yapabileceğinize dair bilgilendirmeler ilgili sitenin S.S.S kısmında yer almaktadır.

  İmza Sirküsü Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra sahip olduğunuz iş kolunun bütün bilgileri sisteme otomatik olarak yüklenmektedir. Buradan çalışmalarınızı takip edebilir ve diğer esnaflarla iletişim halinde olabilirsiniz. Bundan ayrı olarak esnaflar arasında düzenlenen çeşitli organizasyonların düzenlemesi de buradan yapılmaktadır. Bunların duyurulması ve diğer topluluk işlemleri Bakanlık ve esnaflar arasında bu sistem üzerinden gitmektedir. Yani artık bütün işlemler teknoloji ortamına aktarılmıştır.

Esbis Üzerinden Tescil İşlemleri Yapılabilir mi?

Sistemin kuruluş amacı bir bakıma budur. Dükkanını açan berberler, manavlar, bakkallar olmak üzere çeşitli iş mensupları kayıtlarını esbis kayıt seçeneğini tıklayarak yapabilmektedir. Yaptıkları tescil işleminin Bakanlık web merkezi tarafından onaylanmasının ardından resmi olarak tacirlik ve esnaflık yapabilmektedirler.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*