Devlet destekli Tarım ve Hayvancılık Yardımı

Rate this post

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımız devlet desteklerinden yararlanarak tarım ve hayvancılık alanlarında iş kurmak istemektedir.Göçlerin her geçen gün artmasıyla devlet tarım ve hayvancılık yardımı için kolları sıvamış durumda.Devlet destekli tarım ve hayvancılık yapmak belli şartlar mevcut.

 

Ülkemizde kırsal kesimlerden kentsel kesimlere göçler her geçen gün artmaktadır.Devlet bu durumun önüne geçmek için son zamanlarda büyük atılımlar yapmaktadır.Kırsal alanda yaşayan nüfusun kentsel alanlara taşınması hayvancılık ve tarım sektörü ile uğraşan çiftçi sayısının azalmasına neden olmuştur.Öyle ki geçmişte ürettiğimiz bir çok tarımsal ve hayvansal ürünleri ihraç ederken şuanda dışarıda alır olduk.

 

Tarım ve hayvancılık alanında devlet desteği ile iş kurmak isteyenler ne yapmalıdır.

Devlet KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL hibe 100 bin TL sıfır faizli kredi vermektedir.KOSGEB’in vatandaşlarımıza sunduğu hibe kredi ve faizsiz krediyi almak için belirli şartlar var.

 

KOSGEB Kredisi Almak İçin Şartlar

 

Kosgeb kredisini alarak tarım ve hayvancılık işi yapmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak kendisi harcama yaparak planlı bir iş kurmalıdır.Tarım işi için tarla alınması ekilmesi hayvancılık için ahırın yapılması hayvanların alınması gibi adımlar sizin tarafınızdan atılmalıdır.Bu adımlar atılırken yaptığınız harcamalar yıllık gideriniz ve kar edeceğiniz zamanın planlaması dahil kuracağınız işin bilançosunu hazırlamalısınız.

Yapacağınız işle alakalı işetmenin kurulması ve faaliyetine devam etmesi için gerekli her şeyin  maliyetini de çıkartmalısınız.Örnek verecek olursak tarla sürme,gübre,tohum ekme,ahır yapımı,süt sağma makinası, hayvan yemi gibi giderlerin maliyetini oluşturmalısınız.

Tüm bunları yaparken KOSGEB tarafından verilen Kosgeb Girişimcilik Sertifikasını almanız gerekmektedir.Kosgeb girişimcilerin kuracağı işte gerekli donanıma sahip olması kurduğu işi büyüterek geliştirmesi için gerekli olan temel eğitimleri vermektedir.

  Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe Desteği Şartları

Kosgeb’e başvurduğunuzda projeniz kabul olursa 90 gün içinde projenizi hayata geçirmeniz istenmektedir.

 

KOSGEB Ne Kadar Hibe Veriyor

 

Kosgeb 50 bin TL hibe kredisi destek oranını erkek girişimciler için %70 bayan girişimciler içinde %90 olarak belirlemiştir.

Erkek girişimciler kurduğu iş için 50 bin TL harcadıysa Kosgeb’in vereceği hibe destek tutarı 35 bin TL olacaktır.Harcadığınız tutarların belgeli veya faturalandırmış olması gerekmektedir.

 

Kosgeb kuracağınız işletmenin evrakları için maksimum 2.000 TL Hibe vermektedir.

 

Kuracağınız işletmenin gerekli teçhizatı için en fazla 18.000 TL hibe vermektedir.

 

Kuracağınız işletmenin giderlerini karşılamanız içinde en fazla 30.000 TL hibe desteği vermektedir.

 

Yukarıda saymış olduğumuz 3 alanda yapılacak harcamalar için toplam verilecek maksimum hibe tutarı 50.000 TL dir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Devlet Destekli İşyeri Açma Kredisi

 

Kosgeb kredi Başvurusu Nereden Yapılır ?

 

Bulunduğunuz il ve ilçelerde yer alan Kosgeb şubelerine yada işkur’a başvurabilirsiniz.Kosgeb desteklerinden yararlanmak için projeniz kabul edilmeli ve eğitimde başarlı olmalısınız.

 

Kosgeb destekleri hakkında daha fazla bilgi almak için Tıklayın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*