Devlet Destekli Evlilik Kredisi Var mı ? 2018

Günümüz koşullarında gençler evlenme çağlarında kaygılanmaya başladı.Bunun sebebi ekonomik nedenlerdir.Evlilik çağında ki kişiler devlet destekli evlilik kredisi var mı? araştırmaktadır.

 

Günümüz ekonomisinde evlenmek oldukça masraflı bir hale geldi.Takısı,hediyesi,çeyizi,düğünü ve ev eşyası derken büyük bir maddi yük evlenmek isteyen gençleri beklemektedir.Devlet bu gençlerin bu yükünü hafifletme konusunda bir kaç adım attı.Devlet destekli evlilik kredi vermese de  evlenmek isteyen genç çiftlere çeyiz hesabı desteğini başlattı.

 

Devlet destekli krediler genç girişimcilere ve tarımsal faaliyetlere verilmektedir.Ülkenin ekonomisine katkı sağlayacak alanlara verilmektedir.Devlet evlenmek isteyen gençlere çeyiz hesabı kapsamında destek vermektedir.Bu desteği almak için belli şartlar var.

 

Çeyiz hesabı açmak için gerekenler

 

Çeyiz hesabına başvuran gençlerin en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir.Devlet desteği 27 yaşını doldurmadan evlenen kişilere verilmektedir.En fazla 24 yaşında olmasının nedeni devlet destekli çeyiz hesabına 3 yıl düzenli para yatırılması gerekmektedir.3 yıl düzenli para yatırdıktan sonra 27 yaşını geçmeden evlenenler, evlendikten sonra 6 ay içinde başvurarak devletin verdiği destekten yararlanabilirler.Devlet desteği 3 yıl boyunca düzenli ödemelerle biriktirilen tutara ek %10 olarak yapılmaktadır.Yani aylık 500 TL çeyiz hesabınıza düzenli para yatırırsanız 3 yılın sonunda 18.000 TL birikim yapmış olursunuz.Bu birikime devletin desteği  1.800 TL olacaktır.Bu destek biriktirdiğiniz tutarın vade sayısına ve tutarına göre değişmektedir.Çeyiz hesabı açtığınızda ilk para yatırmada 18.822.94 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.Daha sonraki aylık ödemeleriniz her ay olmak şartıyla asgari ödeme tutarının altına inmemek şartıyla farklı tutarlar yatırabilirsiniz.Ayrıca hesaba yatırılacak paranın alt ve üst sınırı vardır.Her ay üst sınırı geçmemek şartıyla para yatırabilirsiniz.Aylık en az 100 TL en falza 1.000 TL yatırabilirsiniz.Devlet Çeyiz hesabı açan kişiler biriktirdikleri tutara ve vade sayısına göre en fazla 6.274,32 TL’yi geçmeyecek şekilde %20 katkı vermektedir.

 

  Gübre Fiyatları - 2018 YENİ

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısının Oranları ve Tutarlar

*27 yaşını geçmeden evlenmek şartıyla evlenmeden önce  çeyiz hesabı açarak 36 ay ile 47 ay arasında her ay düzenli ödeme yaparak para biriktirdikleri taktirde biriktirdikleri tutarın %10 kadar devlet katkısı alabilirler.Alabilecekleri maksimum devlet katkısı 5.019,45 TL’dir.

 

*27 yaşını geçmemek koşuluyla evlenmeden önce çeyiz hesabı açan kişiler 48 ay ile 59 ay arasında  her ay düzenli ödeme yaptıkları zaman %15 devlet katkısı alabilirler.Alabilecekleri en yüksek devlet katkısı 5.646,89 TL’dir.

*27 yaşını geçmeden evlenmek şartıyla evlenmeden önce 60 ay ve daha fazla her ay düzenli ödeme yaparak para biriktirdikleri taktirde birikimlerinin %20 kadar devlet desteği alabilirler. Alabilecekleri en fazla devlet katkısı 6.274,32 TL’dir.

 

Çeyiz hesabı TL cinsinden açılmaktadır.

Bir kişi adına birden çok hesap açılmamaktadır.

Çeyiz hesabı hangi bankada açıldıysa sonuna kadar o bankada kalmalıdır.Başka bir bankaya taşınmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : İş Bankası Evlilik Kredisi 2018

Yukarıda verdiğimiz çeyiz hesabı katkıları 27 yaşından küçük ve  27 yaşına kadar birikim yapmaya zamanı olan kişiler için geçerlidir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*