Cebe Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Bankalar artık şube kurmaktan ve bu şubelerde kullanılan ürün ve işçiliği düşürmek için tamamen online olarak işlemleri yapmak için gelişimler de bulunmaktadır. Bunun son örneklerinden birisi ise cebe havale imkanıdır. Cebe havale yapabilmek için sadece bankanın istediği bilgileri girerek karşı tarafa gönderirsiniz ve kişi cep telefonu ile beraber gidip göndermiş olduğunuz parayı çekebilir.

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale işlemi yapabilmek için öncelikle sizin online internet şifreniz bulunması gerekmektedir. Çünkü sadece internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden bu havale türü yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı internet bankacılığınız muhakkak olmalıdır.

Para göndermek için kişinin bazı bilgileri sizden istenir ve o bilgileri girdikten sonra karşı tarafa bir kod gönderilir kişide bu kodu kullanarak her hangi bir atm.den gidip gönderdiğiniz parayı çekebilmektedir.

Bankalar bu tür çalışan kullanmadan sadece online yollarla yapılan işlemleri teşvik etmek adına bir çok proje geliştirmektedir. Bu projelerin son örneklerinden birisi de cebe havaledir. Bu ürünü kullanmaları için insanları teşvik etmek adına, gönderme ücreti dahi çok düşük tutulmaktadır. Banka bu online işlemlere bu kadar önem vermesinin tek bir amacı vardır, oda daha fazla kar etmektir. Çünkü kişiler online işlemleri kullanarak işlerini halletmeye başladıkları zaman şube sayısını düşürecek, şube giderleri, işçi giderleri gibi bir çok ek kalemden kurtulacak. Bu sayede de büyük karlar sağlayacaktır kendisine.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale yapabilmeniz için öncelikle online internet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer varsa hemen para gönderme işlemlerinden Cebe havale seçeneğine gelerek, burada istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler kimi zaman sadece isim ve telefon numarası istenirken, kimi bankalar da TC kimlik numarası da istemektedir. Yani çalıştığınız bankalara göre değişen bu bilgileri, sizden istendiği şekilde doldurduktan sonra, karşı tarafa bir kod gidecektir. Bu kod ile kişi atm.ye giderek göndermiş olduğunuz parayı çekebilir. Bunun için atm.lerden sadece kartsız işlemler kısmından işlem yapması yeterlidir. Günlük limitlerinizde olduğunu unutmayın. Bu limitler bankalara göre değiştiğinden dolayı günlük yapabileceğiniz işlem limiti öğrenmek adına müşteri hizmetleriniz ile görüşün.

  Kayyum Nedir?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*