Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir ?

5/5 - (2 votes)

Çalışmayan ev hanımları ev işleri ile meşgul olurken sigortasız oldukları için emekli olamamaktan yakınmaktadır.Ev hanımları nasıl emekli olur? Ev hanımları  sigortalı olabilir mi ? sorularına yanıt aranmaktadır.

Ev Hanımları Emekli Olabilir mi ?

Öncelikle şunu belirtelim ülkemizde 15 milyona yakın çalışmayan ev hanımı bulunmaktadır.Bu sayı ülke nüfusumuzun 6/1’i kadar.Oran bu kadar yüksek olunca  emekli olmak için çözüm arayan ev hanımı sayısı da bir hayli fazladır.

Sigorta primleri ödenmeden emekli olmak gibi bir şansımız bulunmamaktadır.Çalışmayan ev hanımlarının primleri de ödenmediği için ileride emekli olma şansı bulunmamaktadır.Peki sigorta primlerini ödeyerek ev hanımları emekli olabilir mi?Yada ev hanımlarının emekli olabilmesi için farklı alternatifler mevcut mu?

 

İsteğe Bağlı Sigorta İle Ev Hanımları Emekli Olabilir.

İsteğe bağlı sigorta yaptırarak hem  sağlık hizmetlerinden yararlanabilir hemde sigorta prim sayınızı ve yaşınızı doldurarak emekli olabilirsiniz. Ev Hanımları için isteğe bağlı sigorta prim tutarı 541,20 TL’dir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta’dan yararlanması için;

18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.Herhangi bir yerde çalışmamaları gerekmektedir.Ayrıca evde kendi imkanlarıyla dantel,çarşaf,çorap,halı,kilim ve benzeri el işleri yaparak satmaları gerekmektedir.

 

Başvuru Nasıl Yapılıyor ?

İlk adım olarak vergi mükellefi olunmadığına dair vergi dairesinden yazı alınmalıdır.Daha sonra isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi formu doldurularak 1 adet kimlik fotokopisi ile başvuru yapılmaktadır.

 

Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır ?

İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyen ev hanımları da diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişi en az 5 yıl prim ödemişse öldüğünde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanmaktadır.

  Sgk İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi Nedir?

 

Bağkur Kapsamında

İsteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınları Bağkur kapsamına girmektedir.Esnaf Bağkur primi 613 TL iken ev hanımları için İsteğe bağlı sigorta pirimi 541,20 TL’dir. Yani ev hanımları Bağkur’lu esnaftan 158 TL daha az ödeyerek emekli olabilecek.

 

Peki Ne Zaman Emekli Olunacak ?

  • Bağkurlu kadınların 9.000 prim günü ödemeleri gerekmektedir.Yani 9.000 gün bağkurlu olmalıdır.Ayrıca 58 yaş şartı da bulunmaktadır.
  • 61 yaş şartına göre de 5400 prim günü ile emekli olunabilmektedir.

Ayrıca emekli olmadan önce son 3,5 yıl içerisinde bir iş yerinde çalışmış kadınlar 9.000 prim günü yerine 7.200 prim gününde emekli olabilmektedir.Bu durumdan faydalanarak daha az prim ödeyerek faydalanan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Çalışmayan ev Hanımları kredi Kullanabilir mi ? Sorusuna yanıt arıyorsanız linke tıklayarak konu hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 yorum

  1. Aradığım her konu hakkında bilgiler bulabiliyorum merak edilen güncel konular işlemeniz çok iyi olmuş. Yer imlerine de ekledim takip etmeye çalışıyorum ellerinize sağlık

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*