Borsada Kol Kesmek Ne Demek? Borsada Neden ve Nasıl Kol Kesilir?

borsada kol kesmek ne demek
borsada kol kesmek ne demek, borsada nasıl kol kesilir
5/5 - (1 vote)

Borsa yatırımcıları arasında sık kullanılan terimler mevcut. Bunlardan bir tanesi de kol kesmek kavramı. Yeni yatırımcılar bu terimi duyduklarında şaşırıyorlar. Borsada kol kesmek nedir, nasıl kol kesilir diye merak ediyorlar. Tabi nasıl kol kesileceği ile birlikte neden borsada kol kesmek durumunda olunduğu da detaylıca bilinmesi gerek. Bu işin mantığını detaylıca açıkladık. Keyifli okumalar.

Kısaca Borsa Nedir? Borsaların Tarihi

Borsa veya diğer adı ile sermaye piyasasının değişimi, alışı ve satışı gerçekleştirilebilir döviz, vadeli işlemler, menkul kıymetler, opsiyon sözleşmeleri ve emtiaların halka açık olarak alım veya satımının gerçekleştirildiği organize piyasalara verilen isimdir. Sermaye piyasası üretken faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile yaratılan bir yatırım mekanizması oluştururken borsa ise bu amaca hizmet eden bir pazardır. Borsa yatırımcıların alışverişleri için oldukça güvenli bir ortam sağlar ve güncel fiyatlara sahiptir. Bu nedenle de yatırımcılar tarafından oldukça tercih edilen bir yatırım türüdür.

Borsa kavramı ilk olarak 1409 yılında Belçika’da ortaya çıkmıştır. Borsa genel olarak bu anlama gelmektedir. Borsa genel olarak güvenli sınırlarda kalıyor olsa da borsada grafik okumayı bilmeyen ya da herhangi bir borsa piyasası bilgisi olmayan yatırımcılar için borsa yatırım yapılması riskli bir alandır. Tüm bunların yanı sıra borsa yarısı suyun altında olan yarısı ise gözüken bir buz dağı gibidir. Dünya üzerinde borsayı şekillendiren önemli borsalar vardır ve bunlar borsaya yön verirler. Dünyada uluslararası öneme sahip olan bu borsalardan bahsetmemiz gerekirse;

  • Tokyo Menkul Kıymetler Borsası
  • Frankfurt Kıymetli Kağıt Borsası
  • New York Menkul Kıymetler Borsası
  • Londra Menkul Kıymetler Borsası
  • Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası
  • Toronto Menkul Kıymetler Borsası
  • İsviçre Borsası
  • Amsterdam/Lizbon/Paris/Brüksel Borsası
  Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? Emekli Maaşı Taşımak 2022

Gibi borsalar dünya üzerinde borsayı şekillendiren ve yatırımcıları tarafından borsaya yatırım yapılmadan önce hakkında bilgi sahibi olunması gereken borsalardır.

Borsada Kol Kesmek Ne Demek?

Pekala çokça adı geçen borsada kol kesmek nedir? Borsada kol kesmek kavramı zararı durdurmak olarak da tanımlanabilen bir emir olarak adlandırılır. Borsada kol kesmek emiri açık bir pozisyonda olduğunda yatırımcı veya yatırımcıların aleyhine bir durum gözlendiğinde verilen bir emirdir. Bu emir sayesinde yatırımcı veya yatırımcıların zararlarının büyümesinin önüne geçilebilmekte ve ortaya çıkan risk kaynakları sayısal olarak risk kalkanı sayesinde güvence altına alınabilmektedir.

Borsada verilen bu emir sayesinde yatırımcıların ileriye yönelik olarak yapmış oldukları pozisyon kapatma emirlerinde veya emirin tek işlevli olması durumunda yatırılan paranın büyük oranda kaybedilmesinin çoğunlukla önüne geçilmesine veya korunmasına katkı sağlanmış olur.

Açık pozisyon olması durumunda yatırımcılar diledikleri fiyatta stop emri verebilirler. Borsanın aynı zamanda yapılmış olan veya yapılacak olan satış işlemlerinde önceden girdisi yapılmış olan fiyatın veya fiyatların üstünde önceden belirlenmiş olan noktaya ulaşıldığında açık pozisyonun kendi kendine kapanmasının sağlandığı da bir özelliği ve avantajı vardır.

Aynı zamanda Stop Loss adı verilen bir başka sistem ise alış işlemleri yapılırken güncel fiyatın altında olan ve daha önceden belirlenmiş olan fiyata ulaşıldığında sistem kendini otomatik olarak kapatma emri verir. Buna da Stop Loss adı verilir. Türkçe anlamı ise kaybı durdurmaktır.

Borsada Kol Kesmek Nasıl Yapılır?

Borsada kol kesmek nedir denildiğinde söylenecek en temel şey borsada oluşabilecek olan zararın durdurulmasıdır. Yani oluşabilecek olan bir zararın önüne geçmek amaçlanır. Hali hazırda oluşmuş olan zarara bir etkisi olmadığı söylenebilir. İster büyük bir yatırımcı olun ister kendi çapınızda yatırım yapan birisi olun fiyat hareketleri beklenen yönde gitmediğinde zararın çok daha büyük boyutlara ulaşmaması açısından eldeki finansal araç elden çıkarılmaya çalışılır. Bu mantıklı bir karar olacaktır.

  Yasaklı Sitelere Giriş İçin DNS Ayarları, Windows 10 DNS Değiştirme

Daha basit bir dille anlatmak gerekirse yatırımcılar zararlarının büyük boyutlara ulaşabileceğini düşündükleri zaman daha az bir zararla ellerindeki finansal araçtan vazgeçerler ve az bir zarara bu aracın satışı gerçekleştirilir. Örnek olarak elimizde bir hisse olduğunu varsayalım. Bu hisseyi yükseliş umuduyla aldığımızı düşünelim fakat işler beklenmediği gibi gidebilir. Bu hisse birden bir düşüşle karşılaşabilir böyle durumlarda anaparaya daha fazla zarar vermeden bu hissenin elden çıkarılması gerekir. Bu durumda yapılan satış işlemine de borsada kol kesmek adı verilir.

Bu terim aslında sadece borsada kullanılmamaktadır. Kripto para yatırımcıları ve forex yatırımcıları arasında da kullanılan bir terimdir. Bu piyasalarda kol kesmek olarak değil de, stop loss seviyesi olarak bilinmektedir.

Borsada Kol Kesme İşleminin Detayları

Borsada kol kesme işlemi, yatırımcıların zarara uğradıklarını fark etmeleri veya zarara uğrayacaklarını fark etmeleri durumunda verilen kritik bir emirdir. Bu kararın ardından isteğe bağlı olarak zararı katlamayı göze alarak elde tutulan finansal yatırım aracı zararı ve borcu maalesef katlamakta ve bu zararın telafisi de git gide artmaktadır. Bu kararın bu kadar hızlı verilmesi ve işleyişi bazı yatırımcıları her ne kadar zorlasa da temelde iyi bir amaca hizmet ettiğini de kolayca söyleyebiliriz.

Borsada Kol Kesmenin Avantajları

Yatırımda verilen her kararın dezavantajları olduğu kadar avantajları da mevcuttur. Borsada kol kesmek nedir sorusunun cevabını da verdiğimize göre avantajlarından kısaca bahsedebiliriz. Borsada kol kesmek yatırımcının veya yatırımcıların zarara uğramalarını önlemek veya ortada bir zarar varsa bu durumda zararın minimumda tutulmasını sağlamak amacıyla alınan ve otomatik olarak yürürlüğe konulan bir borsa emir sistemidir. Borsada en az zararla çekilme anlamına gelir. Böylece bu sistem zarar miktarını her zaman minimumda tutmayı hedef alır. Bu sistem sayesinde önceden belirlenmiş olan miktardaki bir zarar söz konusu olduğunda sistem otomatik olarak satış gerçekleştirir. Bu durum yalnızca satış işlemlerinde söz konusu değildir. Aynı zamanda borsada alım işlemleri için de bu otomatik emir kullanılabilir.

  Yunanistan Asgari Ücret

Hisse senedi yatırımlarını belirlerken bakılması gereken bir çok detay vardır. Bu nedenle borsada kol keserken dikkatli olunması gerekir. Hem temel analiz hem de teknik analiz argümanlarıyla düşünerek kol kesilecek seviye doğru belirlenmelidir. Burada indikatörler ciddi bir yardımcı kaynak olabilir. İndikatörlerin oluşturduğu destek ve direnç seviyelerini de gözeterek bir stop loss seviyesi belirleyebilirsiniz. Kol kestiğiniz yerden sonra düşüş devam ediyorsa daha fazla zarardan korunmuş olursunuz. Bu da doğru yerde kol kestiğiniz anlamına gelir. Ancak siz kol kestikten sonra hisse veya borsada yatırım yaptığınız ürün yükselişe geçiyorsa bu sefer zarar etmiş olursunuz. Çünkü bekleseydiniz kazanç sağlamış olacak iken, kol kestiğiniz için kayıpla işleminizi kapamış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*