Android Telefonlarda Çıkan Reklamlar Nasıl Engellenir?

android cihazlarda reklam engelleme
android cihazlarda reklam engelleme
Rate this post

Telefonda daimi olarak çıkan reklamlar pek çoğunuzun işlerine engel olmaktadır. Bir eğitim videosu izlerken ya da aciliyeti olan bir işinizi telefon üzerinden halletmeye çalışırken bu reklamlar siz değerli androıd severlerin işlerinin aksamasına sebebiyet vermektedir. Bazen yüklenen uygulamalarda virüs olması nedeniyle telefonunuzda sık sık reklamlar çıkmakla beraber herhangi bir sorun herhangi bir virüs teşkil etmediği halde de telefonumuzda daimi olarak reklamlar çıkmaktadır.

Androıd Telefonlarda Çıkan Reklamlar?

Android telefonunuza gelen reklamlar derken, YouTube’da herhangi bir video izlerken sistemsel olarak çıkan reklamlardan bahsedilmiyor . Burada esas olarak bahsedilen reklamlar, siz bir oyun esnasında veyahut bir teknik video izlerken aniden telefonunuza gelen ve ekranı kapatan reklamlar.. Bahsedilen reklam turu reklamlardır.

Teknoloji çağında olmamız nedeniyle ve işlerimizin pek çoğunu dijital ortamda gerçekleştirmemiz sebebiyle Android telefon kullanan kişilerin pek çoğunda durduk yere reklamlar çıkabilir. Bu reklamları engellemenin bir takım adımları var yazının ilerleyen cümlelerinde bunlara denilecektir ancak telefonda sürekli olarak reklam çıkmasının birtakım sebepleri vardır:

  1. Android telefonlarda mevcut olan telefonun işletim sistemindeki çekirdeğini hedef alan bir takım kötü yazılımlar sebebiyle hiç bir yanlış işlemde bulunmadan da durduk yere reklamlar çıkabilir. Çıkan reklamların pek çoğu, ticari amaçlı olduğu gibi birtakım reklamlarda da bizim daha önce ziyaret ettiğiniz siteler olabilir. Bu reklamların çıkmasının birtakım sebeplerinde vardır. Onlardan bir tanesi ise kişisel bilgileri kopyalamaktır

Ticari amaç içeren reklamların esas amacını tahmin etmek elbette ki zor değil. Bu sitelerin tanıtımını yapıp sizlere alışveriş yaptırmak ve bu sayede belli başlı bir takım kazançlar elde etmektir. Diğer bir amaç ise bilgilerinizi çalmak için telefonunuza herhangi bir uygulamadan veyahut yazılımdan virüs bulaşmış olabilir.

  1. Siz değerli Android kullanıcıları, örneğin bir siteden herhangi bir dosya, herhangi bir müzik indirdiğimizde site sizden bir izin istemeden (otomatikman ) belli başlı reklam yazılımlarını sizin telefonunuza yüklüyor. İndirdiğiniz bir oyun, indirdiğiniz bir müzik neticesinde artık telefonunuza devamlı olarak reklamlar gelmeye başlıyor çünkü Android telefonlardan herhangi bir izin almadan bu reklam izinleri kabul edilmiş oluyor. Ve böylelikle Androıd telefonlardan Artık devamlı bir şekilde reklamlar gelmiş oluyor. Bu reklamlar ekstra olarak telefonunuza belli başlı yük bindiriyor ve ön belleğinizi doldurmasına neden oluyor. Arka planda çok çalıştığı için RAM’ ide tüketiyor. Ve siz değerli Android kullanıcıları, bu reklamları izlemek zorunda kaldığınız için ve elbette ki izlediğiniz için reklam izlenme başına reklam verenlere para kazandırmış oluyorsunuz. Onlar ciddi meblağlar kazanırken sizler de telefonunuza virüs sokmuş oluyorsunuz.
  Tanzim Satışları Nerelerde Yapılıyor?

Android Telefonlarda Çıkan Reklamlar Nasıl Engellenir?

Android telefonunuza gelen reklamlardan rahatsızsanız ve bu reklamları kaldırmanın yolunu arıyorsanız bu yazı tam da size göre

  1. İlk olarak telefonunuzda mevcut olan yazılımını güvenmediğiniz ve daha önce güvenilirliğini test etmediğiniz uygulamaları kaldırmanız gerek. Telefonunuzdan bilinmeyen yazılım ve güvenmediğiniz uygulamaları kaldırmak… Herhangi bir alışveriş sitesinde alışverişinizi yaparken ya da internette sörf yaparken yanlışlıkla çıkan reklamlara tıklayıp siteleri ziyaret etmiş olabilirsiniz. Bu reklamlar neticesinde telefonunuza birtakım yazılımlar inmiş olabilir.

Siz değerli Android kullanıcıları, bunu yalnızca telefonunuzdaki uygulamalara bakarak keşfedebilirsiniz. Öncelikle:

  • Ayarlar sekmesini açıp uygulamalar kısmına gelmeniz gerekmektedir ve böylece Uygulamaları yönet sekmesine basınız.
  • Bu sekmeye bastığınız takdirde Telefonunuzda mevcut olan ( telefonunuzda yüklü olan) tüm uygulamaları görmüş olacaksınız. Siz yüklemiş olduğunuz uygulamaları zaten kendiniz biliyorsunuzdur. Bunun dışında gözünüze çarpan kendinizin yüklemediği bir uygulama görürseniz bunun üzerine tek ya da çift tıklayıp uygulamayı kaldırmanız gerekmektedir. Uygulamayı sildikten sonra telefonunuzu kapatıp açtığınızda telefonunuz da herhangi bir problemi kalmadığını göreceksiniz
  1. Daha sonrasında yapmanız gereken işlem ise, telefonunuzun dosyalar kısmında girip ön belleğinizi temizlemek olacaktır. Eğer bilmediğiniz dosyaları, uygulamaları kaldırdığınızda ve ön verilerinizi temizlediğiniz de dahi bu reklamlar sürekli karşımıza çıkmaya devam ediyorsa bu listelenen adımları telefonunda tekrar tekrar denemeye devam edınız. Ancak defalarca denemenize rağmen herhangi bir düzelme durumu kat etmediyse Fabrika ayarlarına döndürmekten başka pek de bir çareniz kalmamış demektir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden önce sizlerin bilmesi gereken bir takım şeyler var Öncelikle telefon rehberinizi yedeklemesi gerekmektedir ve galerimize farklı bir cihaza kopyalamanızı gerekmektedir Çünkü fabrika ayarlarına aldığınızda tüm bilgilerini sıfırlanmış oluyor Ve böylece içindeki virüslerde silinmiş oluyor
  2. Tüm bunlar dışında legal yazılımlar kullanmaya gayret gösterin ve telefonunuza reklam gelmesini önlemek maksadıyla Google Play ya da Apple Store üzerinden antimalware ya da bu uygulamaya denk olan uygulamaları indirdiğinizde telefonunuzdaki virüsü tespit etmiş olacaksınız. Uygulamada bu virüslerin silinmesine dair birtakım butonlar yer alıyor. O butonlara tıkladığınız takdirde telefonunuzdaki virüslerden Kurtulmuş olacaksınız. Ancak bu virüslerden kurtulma işlemini yaptığınızda telefonunuzu kapatıp tekrardan açmanız gerekmektedir.
  Youtube Harici Video Çekerek Para Kazanabileceğiniz İşler

Xiaomi Reklamları Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda oluşan reklamları engellemenin yanı sıra bir başka sorunda Xiaomi telefonlardadır. Xiaomi telefonlarda kişiselleştirilmiş reklam deneyimleri ve farklı reklam seçenekleri kullanıcı bilgisi dahilinde olmadan sunulabilmektedir. Bu tür reklamlar ister istemez can sıkıcı olmaktadır. Dolayısı ile kullanıcılar Xiaomi cihazlarda çıkan reklamları engellemek istemektedir.  Xiaomi marka telefonlarınızın ayarlar kısmında bu reklamları kaldırmanız mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*