Agi Nedir? 2020 Yılı Agi Ücreti

Rate this post

Asgari ücretin 2020 yılı için belirlenmesinin ardından herkesin merak ettiği agi nedir? 2020 yılı agi ücreti ne kadar oldu sorusu geldi. Öncelikle bazı kişilerin bilmesi için agi nedir bunun cevabını okuyucularımıza vermek istiyoruz. 2007 yılı öncesinde çalışan kişiler vergi iade zarfları kullanıyorlardı.

Tüm çalışan kişiler yapmış oldukları alışverişlerin karşılığında aldıkları fiş ve faturaları zarflara koyarak iş yerlerine iade ediyorlardı. Bunun karşılığında ise iş yerinden vergi iadesi parası alıyorlardı.

2007 bu işlem kaldırılıp yerine agi ismiyle yeni bir uygulama geldi. Bu uygulama ile beraber bekâr olanların ve evli çocuk sahibi olanların alacakları agi yani eski adıyla vergi iadesi parası belli olmuş oldu. Her yıl askeri ücrete yapılan zamla beraber agi ücretlerine de zam yapılıyor. Yeni yılın gelmesiyle ve yapılan zamla beraber agi 2020 ücretlerine de zamlar yapıldı.

Agi Nasıl Hesaplanıyor?

Kısa ismiyle agi uzun ismiyle asgeri geçim indiriminin hesaplanması hakkında bilgi vereceğiz. Yapılan zamla beraber agi hesaplama yapılarak 2020 yılı içerisinde çalışanların alacakları agi tutarı da belli olmuş oldu. Yılın askeri ücret ödemelerine göre hesaplanarak agi belirleniyor. Nasıl belirlendiğini yazmak istiyoruz.

  • Yılın ilk 6 ay için askeri ücret maaşının ne kadar olduğu belirleniyor.
  • Sonra bu oran yıllık toplamda da hesaplanıyor.
  • Daha sonra agi indirim oranıyla çarpılıyor.
  • Ortaya çıkan rakam en düşük gelir vergisi olan oranla yani %15’le çarpılıyor.

Daha sonra çıkan tutar 12’ye bölünüyor. Bu şekilde aylık çalışanın agi parası hesaplanmış oluyor.

  Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı

Agi Asgari Ücretin İçerisinde mi?

Çoğu çalışanın merak ettiği ve bilgi sahibi olmak istediği agi asgari ücrete dahil mi sorusunun cevabını merak edenlere vermek istiyoruz. Asgari ücretli çalışan kişinin alacağı asgari ücret parasının içerisinde agi parası dâhil edildi. Yani agi alacağı asgari ücretle beraber alınıyor. Bu durum bekâr, evli ve çocuklu olarak agi’nin fiyatını değiştiriyor.

Bekar ve Evli Kişilerin Agi Paraları Hakkında

Yeni yılın girmesiyle ve asgari ücrete yapılan zamla beraber agi asgari ücret fiyatında farklıklar oldu. Buna göre bekâr bir kişinin alacağı agi ile evli ve çocuk sahibi olan kişinin agi parası farklı oluyor. Buna göre bekâr ve evli çocuklu olan kişilerin ne kadar alacaklarını yazmak istiyoruz.

  • Bekâr olan kişinin agi parası 220,73 TL oldu.
  • Evli olup ta eşi çalışmayan kişinin agi parası 264,87 tl oldu.
  • Evli olup ta eşi çalışmayan 1 çocuk sahibi olan kişinin agi parası 297,98 TL oldu.
  • Evli olup ta eşi çalışmayan 2 çocuk sahibi olan çalışanın agi parası 331,09 TL’dir.
  • Evli olup ta eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan kişinin agi parası 375,23 TL olmuştur.
  • Evli olup ta eşi çalışmayan ve 4 ve çocuk sahibi olan kişilerde agi parası olarak 375,23 TL alacaklardır.

Bunların haricinde evli olduğu halde eşi çalışan ve çocuğu olan kişilerin alacakları agi paraları değişkenlik gösteriyor.

Agi Alma Şartları Nasıldır?

Yeni yılda agi almak isteyen kişilerin bu paradan istifade etmeleri için yapması gereken bazı şeyler bulunuyor. Bu çalışanlar agi alma şartları 2020 için aile bildirim formu doldurmak zorundalar. Bu formda bekâr mı yoksa evli mi olduklarını beyan etmeleri gerekiyor. Bu form kolay bir şekilde dolduruluyor.

  Swift Nedir ? Swift ile Para Transferi Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır ?

Hem çalışanın, hem de hanım ve çocuklara ait olan bilgiler bölümüne gerekli olan şeyler yazılıyor. Çalışan kişinin T.C Kimlik Numarasıyla beraber kişisel bilgilerinin yazılması yeterli olacaktır. Daha sonra bilgileri yazarak doldurduğu bu formu iş yerinin muhasebe bölümüne vermesi yeterli olacaktır. Çalışan maaşını alırken agi asgari ücret 2020 yılındaki bütün zamlardan faydalanarak agi parasını almış olacaktır.

Agi Brüt 2020

Asgari ücret brüt olarak yeni yılın gelmesiyle beraber 2943 TL oldu. Bu asgari ücretten belli bir kesinti olması sonucunda net olarak alınacak asgari ücret maaşı 2324 TL 70 kuruş olarak belirlendi. Asgari ücretin brüt ve net rakamları belirlendikten sonra çalışanın alacağı agi brüt 2020 tutarı da belirlenmiş oldu. Aynı asgari ücretin vergilerden dolayı kesintiye uğramasından sonra net olarak alınacak agi’de belirlenmiş oldu. Buna göre bekâr kişi net olarak 220,73 TL agi parası almasına karar verildi.

Bu durum evli ve çocuk sahibi olan kişiler için farklı olarak veriliyor. Agi parasından yararlanmak isteyen çalışanlar aile bildirim formunu kolay bir şekilde doldurarak iş yerine teslim etmesi gerekiyor. Asgari ücretin içerisinde net olarak agi parasını almış olacaklar.

Agi Parasının 2020 Yıldaki Artışı Hakkında

Asgari ücrete gelen zamla beraber maaşın brüt ve net olarak belirlenmesinden sonra bütün gözler şimdi agi artışı 2020 yılında ne olacağa çevrildi. Tabii ki bütün çalışanlar asgari ücrete fazla bir şekilde zam gelmesini istediği gibi agi paralarına da zam gelmesini istiyor. Yeni yılın gelmesiyle beraber agi parası bekara 207,73 TL olarak belirlendi. Bekar olmayan evli çocuklu olup karısı çalışan veya çalışmayan kişilerin alacakları agi paraları birbirinden farklı olarak belirlenmiş oldu.

Agi Parası Sizi Tatmin Ediyor mu?

Türkiye’de asgari ücrete yapılan zamlar enflasyonun durumuna göre yapılıyor. Bazı kişilere göre asgari ücretin artışı memnuniyetle karşılansa da bazı kişiler bu zammı beğenmiyorlar. Aynı zam agi içinde geçerli oluyor. Bazı kesimler asgari ücretle beraber agi’nin az olduğunu ve daha fazla olmasını savunuyorlar. Agi parası çoğu çalışanı tatmin etmiyor. Bu alacakları parayla belki ufak bir ihtiyacını giderebiliyor. Belki bir faturasını ödüyorlar, belki de evinin başka ihtiyacını karşılıyor. Ama yetersiz olduğu herkes tarafından konuşuluyor.

  Zengin Olmanın Yolları 2020, Nasıl Zengin Olunur?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*